Farmy wiatrowe w Europie jak 39 elektrowni atomowych lub 62 elektrownie węglowe

Farmy wiatrowe w Europie jak 39 elektrowni atomowych lub 62 elektrownie węglowe
EGL press

{więcej}Jak poinformowała EWEA (European WInd Energy Association), łączny potencjał elektrowni wiatorwych na Starym Kontynencie przekroczył już 100 GW. 

EWEA szacuje, że obecnie potencjał europejskich farm wiatrowych odpowiada łącznej mocy 39 przeciętnych elektrowni atomowych. Moc elektrowni wiatrowych w Europie wzrosła o 50 GW zaledwie w ciągu ostatnich 6 lat. 

REKLAMA

Według Christiana Kjaera, szefa EWEA, ilość energii, którą są już w stanie wyprodukować europejskie elektrownie wiatrowe odpowiada energii, do której w 62 średniej wielkości elektrowniach węglowych trzeba by wykorzystać 72 mln ton węgla rocznie. Dzięki temu energetyka wiatrowa w Europie pozwala na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 219,5 Mt dwutlenku węgla. 

REKLAMA

W swoim komunikacie EWEA zauważa, że do przekroczenia granicy 100 GW przyczyniło się oddanie do użytku ogromnej morskiej farmy wiatrowej o mocy 400 MW w Danii, którą wybudował DONG, a także ukończenie projektu farmy wiatrowej Linowo o mocy 48 MW, którą niedawno przejął francuski deweloper EDF Energies Nouvelles Polska. 

Udział naszego kraju w europejskim potencjale energetyki wiatrowej to już ponad 2%. 
gramwzielone.pl