Rusza największa farma wiatrowa w Europie

Rusza największa farma wiatrowa w Europie
Nordex press

Portugalska farma wiatrowa Parque Eolico de Alto Mino, w obliczu kłopotów ze sfinalizowaniem rumuńskiego projektu Fantanele, jest obecnie największą lądową farmą wiatrową w Europie.

Potencjał Parque Eolico de Alto Mino składa się ze 120 turbin o mocy 2 MW, co daje w sumie 240 MW. Operatorem farmy wiatrowej, której budowa pochłonęła 361 mln €, jest portugalski deweloper VentoMinho.

Uruchomienie farmy wiatrowej wpisuje się w strategię rządu w Lizbonie, który chce, aby do końca tego roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Portugalii stanowiła 15% zapotrzebowania na prąd tego kraju. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej, do roku 2020 Portugalia ma produkować z OZE 20% energii.

REKLAMA
REKLAMA

W tym roku Portugalia rozpoczęła także budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej typu offshore, która będzie zlokalizowana w pobliżu Povoa de Varzim – miasteczka położonego niedaleko Porto.

W tej chwili potencjał energetyki wiatrowej w Portugalii to w sumie prawie 4 GW. W Europie więcej farm wiatrowych posiadają Niemcy (ponad 27 GW), Włosi (prawie 6 GW), Francja (5,6 GW) i Wielka Brytania (ponad 5,2 GW).

W 2010 roku w Portugalii przybyło 354 MW farm wiatrowych, a rok wcześniej – 673 MW.

gr