Ile elektrowni wiatrowych instaluje się w Chinach?

Ile elektrowni wiatrowych instaluje się w Chinach?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

W Chinach mamy do czynienia z prawdziwym boomem w energetyce wiatrowej. Z możliwości, jakie stwarza tamtejszy rynek, korzystają także firmy z Europy.

Jak szacuje Global Wind Energy Council (GWEC), w 2010 roku w Chinach przybyło w sumie 18,9 GW, dzięki czemu całkowity potencjał energetyki wiatrowej wynosi tam już ok. 45 GW. Od 2009 roku Chiny są globalnym liderem w produkcji energii z wiatru.

Kiedy w 2008 roku władze w Pekinie ogłosiły ambitny plan rozwoju energetyki wiatrowej, zgodnie z którym do 2020 roku w Państwie Środka miało działać 100 GW wiatraków, plany te przyjęto bardzo sceptycznie. Dzisiaj chińśki rząd mówi już o liczbie 200 GW elektrowni wiatrowych zainstalowanych do końca obecnej dekady.

REKLAMA
REKLAMA

Na rozwoju farm wiatrowych w Chinach korzysta rodzimy przemysł. Już co druga budowana tam elektrownia wiatrowa produkowana jest na miejscu, a chińśka firma Sinovel to już drugi największy producent elektrowni wiatrowych na świecie, ustępujący jedynie duńskiemu Vestas.

Ogromne możliwości, które stwarza chiński rynek, próbują wykorzystać także firmy z Europy. Hiszpańska Gamesa porozumiała się właśnie z miejscowymi deweloperami farm wiatrowych, firmami Longyuan, China Resources Power i Datang, w sprawie dostawy w sumie 900 MW elektrowni wiatrowych. Kontrakt ma być zrealizowany do 2015 roku. Od 2000 roku Hiszpanie dostarczyli do Chin w sumie 3 GW turbin. Gamesa posiada w Chinach swoje 4 zakłady produkcyjne, a w trakcie budowy są kolejne dwa.

gr