Szczecin: powstanie fabryka wież wiatrowych

Szczecin: powstanie fabryka wież wiatrowych
phault, flickr cc-by-2.0

Konsorcjum firm uruchomi w Szczecinie produkcję elementów morskich elektrowni wiatrowych. W przedsięwzięcie zaangażuje się m.in.{więcej} szczecińska stocznia „Gryfia”.

„Puls Biznesu” informuje, że w przedsięwzięciu, obok stoczni „Gryfia”, będzie uczestniczyć fundusz inwestycyjny Mars, a także firma z Niemiec, która udostępni know-how, a dzięki której łatwiejszy będzie także dostęp do rynku niemieckiego, który planuje gigantyczne inwestycje w morskie farmy wiatrowe w niemieckiej części Bałtyku i Morza Północnego.

REKLAMA

Fabryka wież wiatrowych w Szczecinie już za dwa lata ma produkować nawet do 60-80 tys. ton elementów do elektrowni wiatrowych. „PB” szacuje, powołując się na eksperta rynku energii wiatrowej, że inwestycja może kosztować ok. 150-200 mln zł.

REKLAMA

Kolejnym krokiem w rozwoju nowego podmiotu mają być usługi z zakresu serwisowania morskich elektrowni wiatrowych. Wg „PB”, rynek serwisowania morskich farm wiatrowych za 40 lat może osiągnąć wartość 500 mln zł rocznie.

Czytaj więcej o planach Niemiec w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Gramwzielone.pl w artykule: Alpha Ventus – pierwsza farma wiatrowa offshore w Niemczech.