Te magazyny energii najczęściej kupują niemieccy prosumenci

Te magazyny energii najczęściej kupują niemieccy prosumenci
Sonnen

Niemcy to obecnie największy europejski rynek jeśli chodzi o sprzedaż domowych magazynów energii, który w ubiegłym roku odpowiadał za 2/3 rynku takich urządzeń w Europie, notując duży wzrost sprzedaży względem 2019 r. Dane dotyczące sprzedaży małych, bateryjnych magazynów za naszą zachodnią granicą za 2020 rok powinny być jeszcze lepsze. Firma EUPD Research sprawdziła, które domowe magazyny Niemcy kupują w tym roku najczęściej.

Z danych stowarzyszenia SolarPower Europe wynika, że w ubiegłym roku w Europie zainstalowano bateryjne, domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh, w tym w Niemczech pojemność takich urządzeń zwiększyła się o 496 MWh wobec wzrostu o 283 MWh odnotowanego rok wcześniej. W efekcie na koniec 2019 roku u niemieckich prosumentów działały już magazyny energii o łącznej pojemności 1,328 GWh.

Z najnowszych informacji od niemieckiej firmy konsultingowej EUPD Research wynika, że w pierwszej połowie tego roku w Niemczech zainstalowano w sumie około 46 tys. domowych magazynów energii – to tyle, ile zainstalowano w całym 2018 roku. To także wzrost o 59 proc. w porównaniu do liczby nowych magazynów, które uruchomiono w pierwszej połowie 2019 roku.

REKLAMA

Prognoza EUPD na cały 2020 rok mówi o wzroście liczby nowych, domowych magazynów energii w Niemczech o 88 tys.

EUPD informuje, że obecnie w Niemczech 87 proc. domowych magazynów gromadzi energię z prosumenckich instalacji PV, których w pierwszej połowie tego roku za Odrą miało powstać w segmencie do 10 kW około 63 tys., co oznacza wzrost rok do roku o 56 proc. Przeciętna moc takich instalacji PV, które uruchomiono w pierwszej połowie 2020 r., wynosi 7,5 kWp, w tym 2/3 posiada moc między 7 i 10 kWp. 

Sprzedaż domowych instalacji fotowoltaicznych w segmencie do 10 kWp w Niemczech w I połowie 2020 r. Źródło: EUPD Research. 

REKLAMA

Badanie wykonane przez EUPD wskazuje też na dużą odporność niemieckiego rynku domowych magazynów na kryzys związany z koronawirusem. 42 proc. działających na nim firm odpowiedziało, że w pierwszej połowie 2020 roku kryzys nie miał wpływu na ich działalność, 1/3 stwierdziła, że miał mniejszy wpływ, a 1/5, że był to wpływ umiarkowany. Żaden z producentów magazynów nie ocenił, że kryzys miał duży wpływ na jego biznes.

Na rozwoju niemieckiego rynku domowych magazynów energii najbardziej korzysta wywodzący się z Bawarii producent Sonnen, którego rynkowy udział w pierwszej połowie 2020 r. wyniósł 21 proc., co oznacza, że niemiecki producent sprzedał w tym czasie około 9,6 tys. magazynów. 

Niewiele mniejszy udział na poziomie 19 proc. miał chiński BYD, a kolejne były E3/DC (15 proc.), Senec (15 proc.), Varta (7 proc.), LG Chem (7 proc.), Aplha ESS (4 proc.), Solarwatt (4 proc.), LG Electronics (3 proc.), RCT Power (3 proc.), a udział pozostałych producentów wyniósł 2 proc.

Udział producentów domowych magazynów energii w sprzedaży na niemieckim rynku w pierwszej połowie 2020 r. Źródło: EUPD Research. 

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.