Powstanie największy na świecie magazyn energii z funkcją grid-forming

Powstanie największy na świecie magazyn energii z funkcją grid-forming
Wartsila / AGL

W Australii powstanie największy na świecie bateryjny system magazynowania energii (BESS), który jako pierwszy w tej skali będzie mógł działać w trybie grid-forming. Inwestycja zostanie zrealizowana przez koncern energetyczny AGL Energy, a technologię na potrzeby tego projektu dostarczy wywodząca się z Finlandii firma Wärtsilä.

Bateryjny magazyn energii o mocy 250 MW i pojemności 250 MWh zostanie zainstalowany w stanie Australia Południowa. Ma to być pierwszy projekt BESS w takiej skali w portfelu AGL i druga co do wielkości tego rodzaju instalacja w Australii.

Planowana data uruchomienia systemu to początek 2023 roku. Po uruchomieniu system będzie obsługiwał szeroką gamę aktywów wytwórczych, zarówno konwencjonalnych elektrowni, jak i odnawialnych.

REKLAMA

Wärtsilä zajmie się kompleksową obsługą tej inwestycji, odpowiadając za wykonanie projektu oraz budowę. Jak czytamy na stronie firmy z Finlandii, początkowo system będzie pracował w trybie grid-following (tryb podążania za siecią), natomiast w późniejszej fazie zostanie przełączony w tryb grid-forming (tryb tworzenia sieci). Z informacji umieszczonych na stronie wykonawcy dowiadujemy się, że będzie to największy bateryjny magazyn energii mogący działać w tym trybie.

Skuteczność rozwiązania ma być zapewniona poprzez zaawansowany sterownik GEMS Power Plant Controller oraz oprogramowanie do zarządzania energią dostarczone przez Wärtsilä.

Technologia Wärtsilä ma zapewnić bardzo szybka reakcję na zmianę kluczowych parametrów sieci i przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w regonie miasta Adelajda, stolicy stanu Australia Południowa

AGL jest australijską spółką publiczną notowaną na giełdzie, zajmującą się zarówno wytwarzaniem, jak i sprzedażą detaliczną energii elektrycznej i gazu do użytku domowego i komercyjnego. Sumaryczna moc wytwórcza energii elektrycznej w aktywach AGL przekracza 11 GW, co stanowi około 20 proc. całkowitej mocy wytwórczej w australijskim systemie energetycznym.

Wärtsilä już wcześniej współpracowała z AGL, dostarczając w 2019 roku australijskiej firmie technologie wykorzystane przy budowie elektrowni termalnej o mocy 211 MW. Dla tej inwestycji Wärtsilä dostarczyła 12 wielopaliwowych silników Wärtsilä 50DF zasilanych gazem ziemnym lub alternatywnie ropą.

REKLAMA

Firma z Finlandii zapewnia, że połączenie elektrowni napędzanych gazem i magazynów energii będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w systemie energetycznym Australii.

Projekt budowy magazynu energii w celu zasilenia systemu energetycznego Południowej Australii, którego wartość przekracza ponad 100 mln euro, jest pierwszą tego rodzaju inwestycją wynikającą z umowy ramowej podpisanej między Wärtsilä i AGL w 2020 r. 

AGL podkreśla, że technologia magazynowania energii odegra kluczową rolę w przejściu australijskiego sektora energetycznego z paliw kopalnych na czystszą, odnawialną energię. Aby zapewnić stabilność systemu w sytuacji rosnącego znaczenia generacji z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, AGL planuje zainstalować do 1 GW mocy w magazynach energii.

W 2020 roku przychody Wärtsilä wyniosły 4,6 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w ponad 70 krajach, zatrudniając 18 tys. osób. Wärtsilä jest notowana na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wśród ostatnich projektów, do których swoje technologie magazynowania energii dostarczyła Wärtsilä, jest magazyn o pojemności 8,5 MWh uruchomiony w Irlandii przez grupę energetyczną RWE.

Więcej o tej inwestycji w artykule: Pierwszy bateryjny magazyn energii RWE w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.