Seria eksplozji magazynów energii niemieckiego producenta

Seria eksplozji magazynów energii niemieckiego producenta
Senec

Jeden z niemieckich producentów domowych baterii zarządził wyłączenie urządzeń, które zostały zainstalowane w domach prosumentów z uwagi na serię niebezpiecznych wybuchów w kilku domach, w których znajdowały się jego magazyny energii.

Obecnie w Niemczech zainstalowanych jest już ponad 400 tysięcy magazynów energii, które zostały uruchomione w domach prosumentów i które gromadzą nadwyżki energii wytwarzanej z domowej fotowoltaiki. Ich wolumen w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł aż 10-krotnie.

Przy tak dużej liczbie bateryjnych magazynów dochodzi w Niemczech do pojedynczych awarii. Ostatnio jednak w przypadku urządzeń dostarczonych przez jednego z niemieckich producentów doszło do serii bardzo niebezpiecznych wypadków.

REKLAMA

Chodzi o producenta magazynów energii Senec należącego do niemieckiej grupy energetycznej EnBW. Wybuchły magazyny  energii, które dostarczyła firma z Lipska. Służby odnotowały trzy tego rodzaju zdarzenia związane z urządzeniami wyprodukowanymi przez Senec.

W jednym przypadku, który opisuje PV Magazine, z powodu eksplozji baterii umieszczonej w piwnicy domu znajdującego się w miejscowości Bodnegg w landzie Badenia-Wirtembergia doszło nawet do naruszenia konstrukcji dachu, a z domu wypadły drzwi i okna.

Po odłączeniu instalacji elektrycznej magazyn z piwnicy musiało wynieść pięciu strażaków wyposażonych w odpowiednią aparaturę na wypadek wycieku chemii znajdującej się w bateriach.

W odpowiedzi na te zdarzenia niemiecki producent zdalnie wyłączył zainstalowane magazyny energii, tłumacząc, że jest to środek zapobiegawczy i zapewniając, że nie ma podstaw, aby spodziewać się kolejnych eksplozji.

REKLAMA

Jednocześnie Senec zapewnił w komunikacie wydanym na Facebooku, że wyłączenie magazynu jest dobrowolne i że za każdy rozpoczęty tydzień, w którym jego urządzenie nie będzie pracować, wypłaci właścicielowi stałą kwotę 25 euro.

Senec informuje, że nie są jeszcze znane przyczyny wybuchów, jednak zapewnił w komunikacie skierowanym do klientów, że według wstępnych ustaleń zewnętrznych ekspertów źródłem awarii nie były same baterie.

Jednocześnie niemiecka firma poinformowała, że mimo zdalnego wyłączenia magazynu falowniki znajdujące się w domach prosumentów powinny być nadal sprawne, umożliwiając produkcję i bezpośrednią konsumpcję energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne.

Niemiecki producent podawał pod koniec ubiegłego roku, że wartość wypracowanej przez niego sprzedaży magazynów w pierwszych dziesięciu miesiącach 2021 roku wyniosła 205 mln euro wobec sprzedaży na poziomie 133 mln euro odnotowanej w analogicznym okresie 2020 roku. 

Senec szacował, że w całym 2021 roku sprzeda około 40 tys. urządzeń, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Całkowita liczba sprzedanych magazynów marki Senec pod koniec ubiegłego roku przekroczyła 75 tysięcy. 

Wskazówki na temat działań związanych z bezpieczeństwem na wypadek awarii magazynów energii opublikowało niemieckie stowarzyszenie branżowe BVES. Więcej na ten temat w artykule: Co zrobić w przypadku zalania magazynu energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.