Niemieccy prosumenci instalują coraz więcej magazynów energii

Niemieccy prosumenci instalują coraz więcej magazynów energii
Sonnen

Ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem inwestycji w domowe magazyny energii za naszą zachodnią granicą. Ich liczba przekroczyła 400 tysięcy, z czego niemal 1/3 zainstalowano wyłącznie w 2021 roku.

Niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Bundesverband Solarwirtschaft eV (BSW-Solar) podało, że na koniec 2021 roku w magazyny energii wyposażonych było już 413 tysięcy prosumentów, z czego wyłącznie w ubiegłym roku właścicielami takich urządzeń stało się 141 tysięcy gospodarstw domowych.

To duża poprawa w stosunku do liczby domowych magazynów uruchomionych za naszą zachodnią granicą w 2020 roku (88 tys.), w 2019 roku (60 tys.) czy w roku 2018 (40 tys.).

REKLAMA

Jeszcze na koniec 216 roku w Niemczech magazyny energii miało 52 tys. prosumentów. Oznacza to, że w ciągu 5 lat ich liczba wzrosła ośmiokrotnie.

Jak ocenia BSW-Solar, w tym roku ubiegłoroczny rekordowy wynik może zostać poprawiony. Stowarzyszenie notuje duże zainteresowanie inwestycjami w magazyn energii i zwiększenie niezależności energetycznej, co tłumaczy skutkami wojny na Ukrainie i związanym z nią kryzysem na rynku energii.

BSW Solar zauważa ponadto, że wzrost zainteresowania domowymi magazynami energii ma związek z popularyzacją samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Do wzrostu zainteresowania inwestycjami w magazyn energii przyczyniły się ponadto korzystne zmiany, które zostały wprowadzone z początkiem 2021 roku w niemieckiej ustawie o OZE i które umożliwiły zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii z fotowoltaiki niewymagającej płacenia tzw. opłaty EEG, z której finansowane są koszty dopłat dla producentów zielonej energii. Ten obejmujący prosumentów mechanizm jest nazywany w Niemczech „słonecznym podatkiem”.

Od początku 2021 r. można w Niemczech skonsumować, bez naliczania opłaty EEG, do 30 MWh energii elektrycznej z PV w skali roku w porównaniu do 10 MWh wcześniej.

Stowarzyszenie BSW-Solar wzywa jednocześnie do stworzenia jeszcze lepszych warunków do inwestycji w prosumenckie magazyny energii – poprzez zmniejszenie biurokracji i udostępnienie dodatkowych funduszy – podkreślając, że są one kluczowym elementem transformacji energetycznej.

Liczba domowych magazynów energii w Niemczech (kolor żółty – wartość skumulowana, kolor niebieski – liczba instalacji w skali roku). Źródło: BSW-Solar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.