Cena energii wzrosła 3-krotnie. Producent magazynów chce to wykorzystać

Cena energii wzrosła 3-krotnie. Producent magazynów chce to wykorzystać
Sonnen

Największy europejski producent prosumenckich magazynów energii firma Sonnen przejmie jedną z firm działających na rynku fotowoltaicznym w Hiszpanii. Sonnen decyduje się na ekspansję w tym kraju, upatrując szans rynkowych w sytuacji drastycznego wzrostu cen energii, z którym mają do czynienia Hiszpanie.

Sonnen to niemiecki producent magazynów energii, który w 2019 roku został przejęty przez grupę paliwową Shell.

Teraz Sonnen sam przejmuje firmę z europejskiego rynku energetycznego, a konkretnie z Hiszpanii, kupując 100 proc. udziałów w Webatt Energii, który jest jednym z liderów hiszpańskiego rynku fotowoltaiki i magazynowania energii.

REKLAMA

Transakcja ma zostać sfinalizowana po uzyskaniu zgód regulatorów, co powinno wydarzyć się jeszcze w tym kwartale. Sonnen nie podaje, jaka jest wartość przejęcia.

Obie firmy już wcześniej realizowały wspólne projekty, dostarczając magazyny energii dla hiszpańskich gospodarstw domowych i firm.

Hiszpania z potencjałem OZE

W komentarzu na temat przejęcia Sonnen podkreśla, że Hiszpania stała się jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie, instalując w ubiegłym roku elektrownie PV o mocy 3,8 GW.

REKLAMA

Popyt na alternatywne rozwiązania energetyczne zapewniające zwiększenie poziomu autokonsumpcji i oszczędności na rachunkach powinien wyraźnie wzrosnąć w Hiszpanii w wyniku odnotowanego ostatnio wzrostu cen energii dla odbiorców.

Sonnen wylicza, że w ciągu ostatniego roku detaliczne ceny energii w Hiszpanii podniosły się ponad trzykrotnie i obecnie wynoszą około 0,34 EUR/kWh (1,57 PLN/kWh).

W tej sytuacji mocno rośnie opłacalność takich rozwiązań jak własna produkcja energii w połączeniu z możliwością przechowania jej nadwyżek.

Podstawowym produktem niemieckiej firmy jest bateryjny magazyn energii o mocy 3,4 kW lub 4,6 kW i pojemności nominalnej wynoszącej w zależności od wariantu: 5,5, 10 lub 22 kWh (pojemność użyteczna to odpowiednio 5, 10, 20 kWh). Do gromadzenia energii wykorzystywane są baterie litowo-żelazowo-fosforanowe.

Na magazyn Sonnen oferuje 10 lat gwarancji, ponadto zapewnia wykonanie minimum 10 tys. cykli ładowania. Według producenta urządzenie zostało zaprojektowane do pracy przez okres 20 lat.

Oprócz urządzeń Sonnen orferuje rozwiązania z zakresu wirtualnych elektrowni i zarządzania energią, a w Niemczech działa także jako sprzedawca energii, którą mogą na preferencyjnych warunkach kupować odbiorcy posiadający magazyn Sonnen.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.