Chiny podłączyły największy na świecie magazyn przepływowy

Chiny podłączyły największy na świecie magazyn przepływowy
źródło: en.rongkepower.com

Po sześciu latach intensywnych prac w Chinach przyłączono do sieci największy na świecie przepływowy magazyn energii elektrycznej o mocy 100 MW i pojemności 400 MWh. Na drugim etapie projekt ma zostać dwukrotnie rozbudowany.

W Dalian, mieście znajdującym się w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach, przyłączono największy jak dotąd na świecie przepływowy system magazynowania energii elektrycznej.

Firma Dalian Rongke Energy Storage Technology Development dostarczyła system baterii, natomiast za samą budowę i obsługę wielkoskalowego magazynu odpowiedzialny jest Dalian Constant Current Energy Storage Power Station. Zastosowaną technologię opracował Instytut Fizyki Chemicznej Dalian (Dalian Institute of Chemical Physics).

REKLAMA

Od października pełną parą

System bateryjny został już przyłączony do sieci energetycznej. Pełne rozpoczęcie jego pracy jest planowane na połowę października tego roku.

Obecna moc i pojemność przepływowego systemu magazynowania energii – 100 MW/400 MWh – zostały zainstalowane w ramach pierwszego etapu projektu. Plany przewidują rozbudowanie instalacji do mocy 200 MW i pojemności 800 MWh.

Pierwszy etap kosztował około 1,9 mld CNY (1,3 mld zł). Szacuje się, że koszt drugiego etapu będzie podobny, wobec czego całkowita wartość projektu zamknie się w kwocie 3,8 mld CNY (około 2,6 mld zł).

REKLAMA

Na pomoc przeciążonym sieciom

Ten wielkoskalowy power bank ma pomóc w ustabilizowaniu sieci elektroenergetycznej, która w ostatnim czasie jest bardzo przeciążona w wyniku dynamicznego przyrostu odnawialnych źródeł energetycznych przyłączanych w Chinach.

W okresie niskiego zapotrzebowania na prąd nadwyżka energii będzie kierowana do baterii i tam będzie przechowywana w postaci chemicznej. W momencie wysokiego zapotrzebowania energia chemiczna będzie przetwarzana na elektryczną i będzie wspierać system elektroenergetyczny w celu zapewnienia stałych i stabilnych dostaw prądu.

Technologia wanadowych akumulatorów przepływowych dla wielkoskalowych systemów magazynowania energii jest wdrażana m.in. ze względu na optymalne koszty jej wdrażania, bezpieczeństwo, a także możliwość szerokiego skalowania pojemności i długą żywotność. Na razie przepływowe magazyny to jednak nadal nisza na globalnym rynku energetycznym.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.