W Niemczech powstanie fabryka sodowych baterii półprzewodnikowych

W Niemczech powstanie fabryka sodowych baterii półprzewodnikowych
Altech Chemicals

Australijska firma Altech Chemicals i instytut badawczy Fraunhofer-Gesellschaft planują wybudować w Niemczech fabrykę sodowych akumulatorów półprzewodnikowych. Jej zdolność produkcyjna wynieść ma 100 MWh. Inwestorzy uważają, że produkt będzie bezpośrednią konkurencją dla powszechnie stosowanych baterii litowo-jonowych.

Altech Chemicals we wrześniu 2022 roku zawarła umowę typu joint-venture z niemieckim instytutem Fraunhofera w celu skomercjalizowania opracowanej przez instytut baterii sodowej CERENERGY. W ramach współpracy powstanie fabryka, która ma produkować 100 MWh baterii rocznie.

Większość udziałów w rękach Altech

Technologia CERENERGY była przez ostatnie 8 lat rozwijana na małą skalę przez zespoły badawcze z instytutu Fraunhofera. W ramach testów osiągano coraz lepsze wyniki pod kątem wydajności energetycznej i możliwości obniżenia kosztów produkcji.

REKLAMA

Aktualnie baterie CERENERGY są w końcowej fazie testów i produkt jest gotowy do wprowadzenia na rynek. Niemiecki instytut wydał już około 35 mln euro na związane z nim badania i rozwój. Prowadzi również zakład pilotażowy o wartości 25 mln euro w Hermsdorf w Niemczech. Teraz jednak poszukuje partnera, z którym mógłby jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój biznesu.

W ramach utworzonej niedawno spółki joint-venture między Grupą Altech i instytutem Fraunhofera Altech będzie właścicielem większości (75 proc.) udziałów.

REKLAMA

Ponad 1600 zestawów baterii CERENERGY rocznie

Zawiązana spółka planuje postawić w niemieckiej dzielnicy Schwarze Pumpe w Brandenburgii zakład produkcyjny o rocznej wydajności 100 MWh. Przekłada się to na około 1666 zestawów bateryjnych, każdy o pojemności nominalnej około 60 kWh. Fraunhofer oszacował, że koszt produkcji autorskiej baterii może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy niż w przypadku baterii litowo-jonowych. Wynika to m.in. z braku w CERENERGY litu, grafitu, miedzi czy kobaltu.

Co więcej, Fraunhofer podaje, że opracowana sodowa bateria na poziomie pojedynczego ogniwa ma gęstość energii 130 Wh/kg, co stanowi wartość nieco przekraczającą dolną granicę zakresu gęstości energii podawanej dla baterii li-ion (100–265 Wh/kg). Zdaniem badaczy to kolejny dowód na to, że oprócz niższego kosztu produkcyjnego również oferowane przez CERENERGY parametry techniczne sprawiają, że może ona być konkurencja wobec baterii litowo-jonowych.

Jak czytamy w portalu „PV Magazine”, Altech Chemicals poinformował, że jeden z wiodących producentów energii już wyraził zainteresowanie rozwiązaniem opracowywanym przez spółkę instytutu Fraunhofera i Altech.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.