REKLAMA
 
REKLAMA

Najwięksi producenci baterii w 2022 roku. Na czele Chińczycy

Najwięksi producenci baterii w 2022 roku. Na czele Chińczycy
fot. Roberto Sorin/Unsplash

W 2022 roku globalne dostawy baterii osiągnęły wartość 142,7 GWh. Jest to wzrost o ponad 200 proc. w stosunku do pojemności baterii dostarczonych w roku 2021.

Według raportu przygotowanego przez InfoLink w 2022 roku producenci baterii zrealizowali dostawy urządzeń o łącznej pojemności 142,7 GWh. Rok wcześniej wynik ten wynosił 46,9 GWh, a zatem w ubiegłym roku nastąpił skokowy wzrost dostaw – aż o 204,3 proc.

Trzech największych producentów w rankingu dostarczyło baterie o pojemności ponad 10 GWh każdy. Na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazł się chiński koncern CATL. Drugie miejsce zajął BYD, także z Państwa Środka. Podium zamyka chiński producent Eve Energy.

REKLAMA

Słabsze wyniki firm z Korei

Jak zaznacza InfoLink, zanotowany wynik jest zmianą w stosunku do roku 2021, w którym swoją obecność zaznaczyły silnie koreańskie firmy Samsung SDI i LG Energy Solution. Według firmy konsultingowej taki trend pokazuje, że koreańscy producenci, wytwarzający głównie baterie NMC (niklowo-kobaltowo-manganowe) – wydajniejsze, ale droższe – w mniejszym stopniu czerpią korzyści z boomu na magazynowanie energii. Chińscy producenci ogniw natomiast wytwarzają głównie baterie LFP (litowo-żelazowe-fosforanowe). Mają one niższą wydajność, ale są tańsze i bardziej nadają się do aplikacji stacjonarnych, gdzie ograniczenie rozmiaru baterii nie jest tak istotne jak w elektromobilności. Czynniki te mogły wpłynąć na gwałtowny wzrost dostaw chińskich wytwórców.

REKLAMA

Najwięksi producenci akumulatorów w 2022 roku
źródło: InfoLink’s Global Lithium-ion Battery Supply Chain & Trend Report

Firmy BYD, Eve Energy, Great Power i Gotion, które w 2021 roku zrealizowały dostawy baterii o pojemności ponad 2 GWh, odnotowały znaczny wzrost w 2022 roku.

InfoLink odnotowuje ponadto, że produkcję zwiększali także stosunkowo młodzi producenci akumulatorów, jak REPT, HiTHIUM i Narada.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Co to za nierealnie małe dane?? może chodzi tylko o baterie do elektroniki?? sama Tesla sprzedała ponad 1mln samochodów co daje około 75GWh, a np. LG w Polsce wyprodukował ok 80GWh … redakcjo proszę o reakcję

Coś wam się tam pomieszało!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA