To będzie największa bateria w Europie

To będzie największa bateria w Europie
Harmony Energy

Obecnie pojemność największego bateryjnego magazynu energii w Europie wynosi niemal 200 MWh. W przyszłym roku miano największej europejskiej jednostki bateryjnej przejmie magazyn o dwukrotnie większej pojemności.

Kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii oficjalnie pracę rozpoczął bateryjny magazyn energii, który stał się największą tego typu jednostką w Europie.

Bateria o pojemności 196 MWh została uruchomiona w Pillswood w East Yorkshire. Magazyn energii składa się z bateryjnych modułów Megapack dostarczonych przez Teslę. Inwestycja została zrealizowana kosztem 75 mln euro przez brytyjskiego dewelopera Harmony Energy.

REKLAMA

Jak wylicza deweloper, pojemność magazynu wystarcza, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 300 tys. brytyjskich gospodarstw domowych w czasie dwóch godzin.

Wsparcie systemu elektroenergetycznego

Zadaniem magazynu, podobnie jak innych bateryjnych jednostek, które zostały uruchomione na Wyspach, jest zapewnianie wsparcia dla brytyjskiego systemu elektroenergetycznego poprzez świadczenie usług regulacyjnych.

Magazyn będzie mógł absorbować nadwyżki energii odnawialnej, które wraz ze wzrostem zainstalowanych mocy w OZE na Wyspach będą pojawiać się coraz częściej. Jednostka w Pillswood znajduje się w pobliżu infrastruktury, która będzie przesyłać na ląd energię z największej morskiej farmy wiatrowej na świecie – Dogger Bank. Jej docelowa moc wyniesie 3,6 GW. Projekt ten realizowany jest w brytyjskiej części Morza Północnego przez norweski Equinor i brytyjski SSE Renewables.

Gigantyczny magazyn energii w budowie

Wkrótce magazyn w Pillswood straci miano największego europejskiego bateryjnego magazynu kosztem innej inwestycji, również realizowanej na Wyspach.

REKLAMA

Fińska Wärtsilä, która jest dostawcą rozwiązań energetycznych (od generatorów gazowych po baterie) ogłosiła uzyskanie kontraktu na dostawę bateryjnego magazynu energii o mocy 200 MW i pojemności 400 MWh. Zostanie on zrealizowany w Blackhillock w Szkocji. Inwestorem jest brytyjska firma Zenobe, która działa w obszarze magazynowania energii i elektromobilności.

Jak podkreśla Wärtsilä, magazyn będzie pierwszą tego rodzaju jednostką na świecie, która zostanie podłączona bezpośrednio do sieci przesyłowej. Jej zadaniem będzie stabilizowanie systemu elektroenergetycznego Wielkiej Brytanii. Magazyn ma zostać uruchomiony do lata 2024 roku.

Największy magazyn na świecie

Obecnie największy na świecie bateryjny magazyn energii znajduje się w Moss Landing  w Kalifornii. Inwestycja zrealizowana przez koncern energetyczny Vistra Energy ma moc 400 MW i pojemność 1600 MWh.

Obecnie trwa rozbudowa tego magazynu. Po jej zakończeniu, planowanym na drugą połowę tego roku, jego moc i pojemność zostaną zwiększone o 350 MW/1400 MWh.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.