REKLAMA
 
REKLAMA

Termiczny magazyn energii współpracujący z PV

Termiczny magazyn energii współpracujący z PV
fot. Flamco

One Solution Holland sprzedaje baterię termiczną pozwalającą na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Urządzenie oferowane jest w kilku wariantach pojemnościowych.

Producentem urządzeń jest holenderska firma Flamco, która specjalizuje się w produkcji systemów do instalacji grzewczych i chłodniczych. Swoje produkty sprzedaje na całym świecie za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów, wśród których znajduje się holenderska firma One Solution Holland.

Nowym produktem Flamco jest kompaktowa bateria termiczna FlexTherm Eco. Pozwala ona na przekształcanie energii elektrycznej w energię cieplną i magazynowanie jej w tzw. materiale zmiennofazowym (ang. Phase Change Material, PCM). Materiał ten reaguje na zmiany temperatury topnieniem lub krystalizacją, odpowiednio absorbując lub oddając energię do innego źródła (w tym przypadku do c.w.u.).

REKLAMA

Sól jako PCM

FlexTherm Eco jako PCM wykorzystuje sól nieorganiczną, która jest podgrzewana do 70 st. C za pomocą elektrycznej cewki. Zasilanie do niej, jak sugeruje producent, powinno być doprowadzone z instalacji fotowoltaicznej, aby uczynić cały proces maksymalnie neutralnym dla środowiska.

W temperaturze 70 st. C sól staje się całkowicie płynna, a w momencie zapotrzebowania na c.w.u. ciepło soli jest oddawane do ciepłej wody, co powoduje wychłodzenie PCM i przejście w stan krystalizacji. Temperatura wylotowa c.w.u. może osiągać od 50 do 55 st. C.

Zdaniem przedstawiciela One Solution Holland urządzenie FlexTherm Eco oferuje niskie straty ciepła – na poziomie 18,7–30,7 W (w zależności od pojemności zbiornika). Ma ono niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo przestrzeni.

Bateria cieplna występuje w trzech pojemnościach: 3,5; 7,0; i 10,5 kWh. Najmniejsza jednostka ma wymiary 360 x 570 x 445 mm i waży 70 kg, największa mierzy 360 x 570 x 880 mm i waży 170 kg. Urządzenie o pojemności 7 kWh ma dostarczać około 12,5 l c.w.u./min.

REKLAMA

Łatwy montaż i długa gwarancja

Flamco podaje, że FlexTherm Eco pozwala na obniżenie kosztów chociażby prania. Zdaniem holenderskiego producenta redukcja może wynosić 75–80 proc., co jest wynikiem istotnym, jeśli wziąć pod uwagę, że w wielu gospodarstwach domowych konsumpcja energii na pranie stanowi nawet około 10 proc.

Wśród pozostałych korzyści wymienia się łatwy montaż, który sprowadza się do zamontowania kompaktowego urządzenia w wyznaczonym miejscu, a następnie podłączenia go do 230 V i punktu poboru wody.

Ponadto Flamco zwraca uwagę, że FlexTherm Eco to urządzenie przyjazne dla środowiska – nie spala żadnych surowców, nie zawiera w składzie substancji toksycznych i w 100 proc. nadaje się do recyklingu. Producent zachęca również użytkowników, aby do zasilania baterii cieplnej wykorzystywali odnawialne źródło energii, np. instalację PV.

FlexTherm Eco jest objęte 5-letnią gwarancją produktową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

a cena to kosmos

Tylko tyle że 10 kWh kosztuje 5000€ , kiedy się zwróci?????

MlaskaczWaflami 11-05-2023 13:07

35 tys. PLN za magazyn 7kWh, ta sól to chyba ze złota jest :>

Leon niezawodowiec 11-05-2023 13:19

Jeśli to prawda że to kosztuje 5000 euro to to ma pojemnosć taka jak bojler za 400-500zł
Straty 30W oznaczają stratę 0,7 kWh czyli niewiele mniejszą niż traci bojler 100l.
PCM w takich zastosowaniach nic nie daje, bo tylko trochę zmniejsza straty poprzez zmniejszenie objętosci około 2 razy w stosunku do wody
Sole które krystalizują nie mają takich strat ale po inicjacji procesu nie można go już zatrzyma i cały bank trzeba opróżnić.Wątpię aby to ie nadawało do pralek albowiem pranie musi się odbywać w zimnej wodzie aby nie zaparzyć plam biologicznych. Zatem przy takim banku trzeba by zawsze używać pranie wstępnego a to wnosi dodatkowe straty bo zwykle wystarczy pranie zasadnicze.Parafinę można kupić za 8 zł więc 70 kg to 600-700 zł czyli 150 euro więc co w takim banku jest takiego drogiego? Co jest innowacyjnego i co odróżnia od innych rozwiazań?

MlaskaczWaflami 11-05-2023 14:32

Odróżnia go to że jest w ładnej obudowie i nazwany jest bankiem ciepła a nie bojlerem 😉 ktoś to pewnie kupi ale szału nie będzie

Dzisiaj kazdy „bank energii” jest chyba ze złota.A wystarczy do tego celu bufor
ciepla ,bojler czy tradycyjne aku kwasowe czy tez zasadowe i cena spada kilkukrotnie.Ale jak ktos chce byc trendi to buli.

Magazyny zmiennofazowe pokazują siłę przy magazynowaniu długoterminowym (tygodnie-miesiące). Natomiast do magazynowania w zakresie kilkudziesięciu godzin to jak piszą komentujący, raczej zwykłe magazynowanie w cieple jawnym wody (bufor) ewentualnie z dodatkową izolacją.

Mam kolektory słoneczne które już pięć lat temu się zwróciły i pralkę na ciepłą wodę. Rozumiem że modna jest teraz fotowoltaika ale ja w ciągu kilku godzin mam zrobione 300litrów ciepłej wody niskim kosztem. To Działa już 10lat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA