REKLAMA
 
REKLAMA

Bateria przepływowa przy okazji wyprodukuje tani grafen

Bateria przepływowa przy okazji wyprodukuje tani grafen
fot. Salgenx

Salgenx niedawno prezentował swoją skalowalną baterię przepływową wykorzystującą słoną wodę w roli elektrolitu. Teraz firma poinformowała, że produktem ubocznym generowanym podczas pracy systemu może być grafen, którego sprzedaż skróci czas zwrotu nakładów na zakup magazynu.

Salgenx to amerykański start-up z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, który kilka miesięcy temu informował o opracowaniu system magazynowania energii w formie przepływowej baterii, która wykorzystuje dwa elektrolity, przy czym jednym z nich jest słona woda. Skład drugiego elektrolitu nie jest podawany do publicznej wiadomości jako informacja zastrzeżona przez firmę.

Bateria Salgenx jest pozbawiona jakichkolwiek membran, co – jak tłumaczy start-up – ogranicza koszty związane z przeglądami i serwisowaniem urządzenia. Gęstość energii przy wykorzystaniu tej baterii ma wynosić 125,7 Wh/l, a sprawność przekazywania energii oszacowana została na 91 proc.

REKLAMA

Producent deklaruje, że wydajność opracowanej baterii przepływowej wynosi 25 lat. Pojawiła się również informacja, że Salgenx rozważa połączenie przepływowego magazynu energii z pompą ciepła, która wykorzystywałaby CO2 jako czynnik chłodniczy i energię z magazynu do zasilania. Zdaniem firmy takie połączenie przyniosłoby wymierne korzyści (zastąpienie konwencjonalnego źródła ciepła) i pozwoliło zredukować czas zwrotu nakładów na inwestycję.

Produkcja grafenu

Teraz Salgenx poinformował o kolejnym pomyśle na przyspieszenie zwrotu zainwestowanych środków.

REKLAMA

W wyniku prac projektowych z baterią przepływową S3000 producent opracował sposób na wytwarzanie grafenu przy jednoczesnym magazynowania energii. W trakcie cyklu bateria może wygenerować nawet 50 g grafenu na godzinę (podczas ładowania, które trwa zwykle od 4 do 6 godzin). Szacuje się, że koszt 1 g wyprodukowanego w ten sposób grafenu wynosi 1,25 dol. (około 5,3 zł), co jest szokująco niską ceną w porównaniu z detaliczną wartością rynkową wahającą się od 100 do 400 dol.

Dodać należy, że grafen zsyntezowany w wyniku procesów zachodzących w baterii może nadawać się do dalszego oczyszczania w zależności od jego końcowego przeznaczenia. W trakcie syntezy grafenu sód niezbędny do generowania ładunku nie jest zużywany.

Salgenx tłumaczy, że opracowane rozwiązanie pozwala wykorzystać magazyn energii jako dodatkowe źródło przychodów dla firm, które dzięki sprzedaży grafenu przyspieszą czas zwrotu środków zainwestowanych w baterię przepływową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA