Magazyn energii wykorzystujący słoną wodę gotowy do komercjalizacji

Magazyn energii wykorzystujący słoną wodę gotowy do komercjalizacji

Amerykański start-up Salgenx zaprezentował skalowalną baterię przepływową wykorzystującą dwa elektrolity, z których jednym jest słona woda. Teraz firma rozpoczyna sprzedaż licencji i liczy na szybką komercjalizację rozwiązania.

Salgenx z siedzibą w Stanach Zjednoczonych zaprezentował baterię przepływową, której konstrukcja i zasada działania zostały w pełni opracowane przez start-up. Najciekawszym aspektem rozwiązania jest zastosowanie słonej wody jako jednego z dwóch elektrolitów, co ma przede wszystkim zmniejszyć koszty związane z produkcją, a także zredukować negatywny wpływ na środowisko, ograniczając wykorzystanie nieodnawialnych surowców.

 

REKLAMA

Rozwiązanie dla dużej skali

W ogólnym ujęciu system magazynowania energii Salgenx składa się z dwóch oddzielonych od siebie zbiorników z elektrolitem – w jednym z nich jest słona woda, w drugim natomiast znajduje się elektrolit o składzie nieupublicznionym przez start-up (zastrzeżony skład). Salgenx podkreśla, że opracowana bateria jest pozbawiona membran, których stosowanie znacząco podnosi koszty całego systemu. Ich pominięcie pozwala też obniżyć koszty związane z późniejszym utrzymaniem, tj. konserwacją i przeglądami.

Zdaniem zespołu jego rozwiązanie znajdzie zastosowanie w skali komercyjnej np. w połączeniu z farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi. Wskazuje również na możliwe wdrożenia w rolnictwie, np. do zasilania oświetlenia szklarni czy pomp wodnych.

REKLAMA

Obecnie do wyboru są pojemności: 0,25, 3, 6, 12 i 18 MWh. W wypowiedzi dla „PV Magazine” przedstawiciel Salgenx określił, że gęstość energii wynosi 125,7 Wh/l, natomiast sprawność przekazywania energii oceniana jest na 91 proc.

Koszt systemu o pojemności 3 MWh wynosi 500 tys. dolarów, co w przeliczeniu na kWh daje cenę około 166 dolarów. Producent deklaruje żywotność swojego magazynu energii na 25 lat.

Ciekawym rozwiązaniem, o którym wspomina Salgenx, jest rozszerzona funkcjonalność autorskiego magazynu energii elektrycznej, tj. możliwość magazynowania ciepła przy zastosowaniu zbiornika ze słoną wodą i pompy ciepła wykorzystującej CO2 jako czynnik chłodniczy. Zdaniem amerykańskiego start-upu wdrożenie tej funkcji znacząco przyspieszy zwrot z inwestycji.

Salgenx zamierza dynamicznie komercjalizować swoją technologię i już rozpoczął sprzedaż licencji zewnętrznym producentom – wraz z pełnym wsparciem technicznym w implementacji rozwiązania. Aby móc profesjonalnie obsłużyć posiadaczy licencji, start-up zapowiedział, że zamierza sprzedawać tylko 10 uprawnień na całym świecie rocznie.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.