REKLAMA
 
REKLAMA

Wielkoskalowy magazyn energii dla plemienia Indian

Wielkoskalowy magazyn energii dla plemienia Indian
fot. Redflow

W Kalifornii postanie ogromna instalacja do magazynowania energii wykorzystująca przepływowe baterie cynkowo-bromowe Redflow Limited. Projekt uzyskał miliony dolarów wsparcia od Kalifornijskiej Komisji Energii (CEC).

Firma Redflow Limited poinformowała, że jej przepływowe baterie cynkowo-bromowe zostaną wykorzystane w magazynie energii o pojemności 20 MWh. Instalacja powstanie w Kalifornii. Wybudowana zostanie dla plemienia Paskenta Band Indian Nomlaki – jednego z plemion Indian żyjących w Stanach Zjednoczonych. Obok magazynu działać będzie farma fotowoltaiczna o mocy około 5 MW.

Jak czytamy w komunikacie Redflow, projekt jest częścią starań plemienia o większą suwerenność energetyczną. Chce ono osiągnąć ten cel poprzez większą kontrolę nad własnymi zasobami energii, zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i zapewnienie odpowiedzialnego gospodarowania gruntami.

REKLAMA

Projekt wielkoskalowego magazynu energii uzyskał miliony dolarów dofinansowania w ramach programu Long Duration Storage prowadzonego przez Kalifornijską Komisję Energii (CEC). Pula środków do rozdysponowania w latach 2022–2023 wynosi 140 mln dolarów.

Za realizację projektu odpowiada Faraday Microgrids, kalifornijski deweloper i wykonawca. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku. Faraday Microgrids pracował już wcześniej z CEC nad wykonaniem magazynów energii niewykorzystujących litu.

Lepsze od baterii litowo-jonowych

System o pojemności 20 MWh wybudowany na terenie Kalifornii będzie jednym z największych na świecie projektów wykorzystujących baterie cynkowe. Jednocześnie będzie największym jednorazowym zamówieniem na sprzedaż i wdrożenie baterii Redflow.

REKLAMA

Producent dostarczyć ma 2 tys. akumulatorów ZBM3 w modułach o pojemności 200 kWh w latach 2023 i 2024. Baterie cynkowo-bromowe Redflow mają zapewnić do 12 godzin elastycznej pojemności energetycznej.

Magazyn będzie mógł pracować również w trybie wyspowym. To oznacza, że plemię w przyszłości może być przez kilkanaście godzin dziennie całkowicie odcięte od zasilania z sieci energetycznej i działać z wykorzystaniem energii z systemu bateryjnego.

Przedstawiciel Redflow tłumaczy, ze wykorzystanie przepływowych baterii cynkowo-bromowych jest lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie tradycyjnych magazynów litowo-jonowych m.in. ze względu na większą dostępność cynku. Jak informuje, jest to czwarty najobficiej występujący metal na świecie i może być pozyskiwany z miejsc niewymagających dużej ingerencji w środowisko. Ponadto jego cena utrzymuje się na dość stabilnym poziomie.

Obecnie Redflow pozyskuje cynk z terenów Morza Martwego, lecz w razie konieczności – jak twierdzi – może szybko znaleźć alternatywne źródła tego pierwiastka.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA