REKLAMA
 
REKLAMA

Form Energy zbuduje magazyn energii z bateriami żelazowo-powietrznymi

Form Energy zbuduje magazyn energii z bateriami żelazowo-powietrznymi
fot. Form Energy

System długotrwałego magazynowania energii elektrycznej Form Energy postawi w stanie Georgia. Niebawem firma uruchomi także fabrykę baterii żelazowo-powietrznych w USA.

Założona w 2017 roku amerykańska firma Form Energy specjalizuje się w projektowaniu i budowie systemów magazynowania energii bazujących na bateriach żelazowo-powietrznych o czasie przechowywania nawet 100 godzin. W pierwszej połowie czerwca producent poinformował, że w ramach współpracy z Georgia Power wdroży system magazynowania energii o mocy 15 MW i pojemności 1500 MWh.

Georgia Power to przedsiębiorstwo energetyczne z siedzibą w Atlancie, w amerykańskim stanie Georgia w USA. Jest tam największym dostawcą energii elektrycznej i obsługuje ponad 2,7 mln klientów (B2B, B2C) w niemal wszystkich 159  hrabstwach, które podlegają stanowi.

REKLAMA

Na przekór ekstremalnej pogodzie

System magazynowania energii, który ma być wdrożony w Georgii przez Form Energy, stanowi część większego planu. Zakłada on zwiększanie wykorzystania OZE i podnoszenie bezpieczeństwa energetycznego odbiorców w stanie Giorgia w zakresie dostępu do energii elektrycznej – mając na względzie m.in. ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w tym stanie, które mogą być powodem zakłóceń w pracy stanowego systemu elektroenergetycznego.

Obecnie trwają prace, które służą ocenie możliwości integracji systemu magazynowania energii z siecią energetyczną. Form Energy i stanowy koncern energetyczny Georgia Power pracują nad tym wspólnie, wykorzystując modelowanie zapewniane przez Georgia Power i narzędzie Formware opracowane przez Form Energy, przeznaczone do tworzenia modeli inwestycyjnych i operacyjnych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i projekt uzyska pozwolenia, system magazynowania energii bazujący na bateriach żelazowo-powietrznych rozpocznie pracę w stanie Giorgia już w 2026 roku.

Prosta zasada działania

Jak podaje Form Energy, baterie żelazowo-powietrzne cechują się prostotą, niezawodnością i długim cyklem pracy (nawet 100 godzin przechowywania energii). Zasada ich działania opiera się na prostej reakcji redox (redukcja i utlenianie). W trakcie rozładowywania się systemu bateria pobiera tlen z powietrza, tym samym indukując proces utleniania żelaza, w wyniku którego dochodzi do powstania rdzy. W momencie ładowania zachodzi reakcja odwrotna, czyli żelazo ulega redukcji, co skutkuje oddawaniem tlenu z powrotem do atmosfery i zanikaniem rdzy.

REKLAMA

Poszczególne moduły systemu mają mieć wymiar przeciętnej pralkosuszarki i składać się z 50 pojedynczych ogniw o wysokości około 1 m. Jednostki można łączyć ze sobą w celu uzyskania pożądanej mocy systemu.

Jesienią ubiegłego roku Form Energy informował o zdobyciu środków na rozwój swojej technologii baterii żelazowo-powietrznych w ramach rundy finansowania E. Pozyskane 450 mln dolarów pochodziło m.in. z budżetów ArcelorMittal, Bill Gates’ Breakthrough Energy Ventures, GIC Pte. Ltd. oraz Temasek Holdings Ltd. Więcej na ten temat w tekście: Ogromne finansowanie na baterie żelazowo-powietrzne.

Fabryka baterii w USA jeszcze w 2023

Amerykański producent niedawno zainaugurował budowę swojej pierwszej fabryki baterii – Form Factory 1. Powstanie ona w Weirton w Wirginii Zachodniej. Fabryka ma osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie 500 MW, a jej uruchomienie jest planowane na połowę lub koniec 2024 roku. Form Energy informuje o możliwej rozbudowie zakładu już w 2025 roku.

Więcej na temat tej inwestycji w artykule: To będzie największa fabryka baterii żelazowo-powietrznych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA