REKLAMA
 
REKLAMA

Niemcy uruchomią gigafabrykę magazynów energii

Niemcy uruchomią gigafabrykę magazynów energii
fot. Varta

Zakład produkcyjny na zachodzie Niemiec wytwarzać ma do 100 tys. systemów magazynowania energii rocznie. W pełni zautomatyzowana fabryka obok ludzi zaangażuje do pracy roboty.

Producent baterii i akumulatorów – firma Varta – latem uruchomi zakład produkcyjny w Ellwangen w Badenii-Wirtembergii. Jego łączna powierzchnia wynosi ponad 5 tys. m2. Gigafabryka wytwarzać ma w skali roku nawet 100 tys. systemów magazynowania energii. Przy średniej pojemności pojedynczego systemu na poziomie 10 kWh razem daje to ponad 1 GWh rocznie.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro.

REKLAMA

Rosnący popyt na magazyny energii

Jak podaje Varta, nowy zakład produkcyjny będzie w dużym stopniu zautomatyzowany. W ramach wdrażania najnowszych technologii Przemysłu 4.0 w fabryce wykorzystywane będą roboty i procesy spawania laserowego.

W Ellwangen powstanie łącznie około 120 miejsc pracy. Produkcja będzie rozszerzana stopniowo. Od czwartego kwartału 2023 roku powinna osiągnąć około 500 MWh rocznie, co odpowiada około 50 tys. systemów magazynowania. Następnie ma zostać zwiększona do 1 GWh najpóźniej na początku 2025 roku.

Wzrost na rynku domowych magazynów energii trwa nieprzerwanie. W pierwszym kwartale 2023 roku w Niemczech zainstalowano ponad 110 tys. nowych jednostek magazynujących. W pierwszej połowie roku spodziewamy się prawie 240 tys. nowych instalacji w Niemczech. Dzięki zdolnościom produkcyjnym nowej gigafactory możemy dobrze dostosować się do rosnącego rynku – mówi Dominik Gluba, dyrektor generalny Varta Energy Storage.

Varta rozważa późniejszą rozbudowę zakładu i zwiększenie linii produkcyjnych.

REKLAMA

Systemy all-in-one

Oferowane przez Vartę rozwiązania do magazynowania energii to systemy all-in-one ze zintegrowanym inwerterem. Firma zaznacza, że nadają się one zarówno do nowych instalacji, jak i tych modernizowanych.

W ofercie firmy Varta są m.in. wysokonapięciowe akumulatory prądu stałego, niewielkie domowe systemy magazynowania energii i skalowalne magazyny ze zintegrowaną funkcją zasilania awaryjnego.

Restrukturyzacja

Kilka miesięcy temu Varta informowała o programie restrukturyzacji zakładu w Ellwangen, w ramach którego dojdzie do redukcji 88 miejsc pracy. W tej sprawie kierownictwo firmy miało zawrzeć porozumienie z przedstawicielami pracowników. Program zakłada dobrowolne odejścia pracowników, którzy otrzymają odprawy.

Na całym świecie Varta postanowiła zlikwidować około 800 etatów, z czego połowa to umowy wygasające.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 11-07-2023 11:40

6 lat za późno…..

Ta co wytwarza aku na 100GWh rocznie to gigafabryka i ta co wytwarzać będzie trochę ponad 1GWh też giga… może w ramach usystematyzowania nomenklatury tą drugą nazwać by gigafabryczka? ;o)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA