REKLAMA
 
REKLAMA

JinkoSolar stawia pierwsze kroki w magazynowaniu energii

JinkoSolar stawia pierwsze kroki w magazynowaniu energii
Fot. JinkoSolar

Jak poinformował chiński producent, jego system magazynowania energii SunGiga został pomyślnie włączony do sieci elektroenergetycznej znajdującej się na terenie miasta Suzhou w Chinach. Jinko sukcesywnie zwiększa zakres swoich usług, wykraczając poza produkcję paneli PV.

JinkoSolar – jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych – oddał do użytku bateryjny magazyn energii przeznaczony dla klienta z segmentu C&I (Commercial and Industrial). Magazyn miał zostać uruchomiony w Suzhou w lipcu tego roku. Według doniesień JinkoSolar został on wybudowany na bazie systemu SunGiga opracowanego przez producenta.

Bezpieczny i użyteczny

SunGiga to na razie jedyny magazyn energii dla sektora C&I oferowany przez Jinko. Magazyn integruje w sobie: baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), system chłodzenia cieczą oraz systemy monitoringu i ochrony. SunGiga obsługuje maksymalne napięcie do 1500 V prądu stałego i jest w stanie pomieścić 344 kWh przy pełnej konfiguracji.

REKLAMA

Wymiary systemu wynoszą 1300 x 1300 x 2300 mm przy masie około 3 ton. Jak tłumaczy producent, jedną z najważniejszych kwestii przy budowie systemu było jego bezpieczeństwo. SunGiga chłodzony jest za pomocą cieczy, a rozmieszczone czujniki wraz z oprogramowaniem dbają o to, by różnice temperatur w kabinie nie wynosiły więcej niż 2 st. C. SunGiga wyposażony jest w system FSS (Fire Supression System), a także w detektor gazów palnych i odpowietrznik przeciwwybuchowy.

Magazyn może być sterowany przez specjalną platformę, pomocną w utrzymaniu i serwisowaniu urządzenia, która bazuje na chmurze. Ułatwia to współpracę z zewnętrznym oprogramowaniem i dostosowanie funkcjonalności systemu do określonych potrzeb. Jinko podaje, że SunGiga może znaleźć zastosowanie zarówno w branży HoReCa jako system magazynowania energii dla większych instalacji fotowoltaicznych, a także jako bufor energii współpracujący z ultraszybkimi stacjami do ładowania pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Dla jeszcze większej skali

Jinko ma w swojej ofercie również system SunTera, który oferuje łączoną pojemność magazynowania wynoszącą aż 3,44 MWh. Podobnie jak SunGiga wykorzystuje on baterie LFP. Chłodzenie jednostek magazynujących odbywa się również za pośrednictwem cieczy. System zamknięty jest w kontenerowej obudowie o wymiarach 6058 x 2438 x 2896 mm i waży w całości około 25 ton. SunGiga przeznaczony jest dla wielkoskalowych projektów, takich jaki wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.
.

.
Warto również dodać, że chiński producent oferuje rozwiązania dla prosumentów (domowe systemy magazynowania energii) składające się z inwertera hybrydowego i systemu magazynowania energii bazującego na bateriach LFP. Jinko w tym zakresie oferuje zarówno rozwiązania nisko-, jak i wysokonapięciowe. Maksymalna pojemność zestawu niskonapięciowego wynosi 20,48 kWh (system składa się z 4 podjednostek), a maksymalna pojemność magazynu wysokonapięciowego jest równa 21,31 kWh (system składa się z 6 podjednostek).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tak, tak chińczycy mogą wyprodukować magazyny energii, nasi nie. My nawet nie możemy przygotować sieci dla takich magazynów. Jesteśmy daleko, daleko w tyle ale kasa dla rydza i innych pisiorów jest. Taki kraj-złodziejski.

Jakikolwiek system buforowy, będzie bez sensu, bez odpowiedniej infrastruktury przesyłowej. Jak na razie, to nawet nie ma pomysłu, jak ten tematu ruszyć, a co dopiero modernizować.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA