REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe magazyny energii do zastosowań off-grid

Nowe magazyny energii do zastosowań off-grid
Fot. KiloVault

Firma KiloVault wprowadza do sprzedaży trzy nowe jednostki magazynowania energii elektrycznej dla zastosowań off-grid. Maksymalna użyteczna pojemność baterii wynosi niemal 30 kWh.

Magazyny energii serii Uniti EcoFreedom firma KiloVault przedstawia jako zaawansowane rozwiązanie do magazynowania energii i jej wykorzystywania w trybie off-grid. Ma się wyróżniać na tle konkurencji modułową budową i bardzo prostym montażem, który można wykonać samemu (DIY – do it yourself).

Trzy opcje do wyboru

W swojej serii firma oferuje trzy różne modele magazynów: Uniti EcoFreedom Lite, Uniti EcoFreedom 5 oraz Uniti EcoFreedom 10.

REKLAMA

Najmniejszy system Lite jest zbudowany z wykorzystaniem baterii w technologii węglanowo-ołowiowej. Urządzenie ma 8,64 kWh pojemności brutto (pojemność użyteczna (netto) wynosi 4,32 kWh). Zamknięte jest w modułowej obudowie o wymiarach 2000 x 720 x 400 mm, a jego masa wynosi 364 kg. System magazynowania energii jest zintegrowany z inwerterem umożliwiającym korzystanie z energii w trybie off-grid. Maksymalna moc zasilania, jaką oferuje Lite, wynosi 5 kW (7 kW chwilowej mocy). Producent ocenia żywotność systemu Lite na 3 tys. cykli, po których głębokość rozładowania baterii (Depth of Discharge, DOD) wynosi 50 proc.

Uniti EcoFreedom 5 jest bardziej zaawansowany, gdyż został wybudowany na bazie baterii w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP). Przekłada się to na znacznie mniejszą różnicę między pojemnością brutto (10,2 kWh) a dostępną pojemnością (netto) na poziomie 9,6 kWh. Tak samo jak zestaw Lite model oznaczony cyfrą 5 jest zintegrowany z inwerterem off-grid o takich samych parametrach jak w wersji Lite. Urządzenie ma te same wymiary, ale masa jest mniejsza i wynosi 226 kg. Uniti EcoFreedom 5 oferuje żywotność na poziomie 5 tys. cykli, po których DoD wynosi 80 proc.

REKLAMA

Największy system magazynowania energii – Uniti EcoFreedom 10 – również wybudowano na bazie ogniw LFP, lecz zwiększono pojemność całego systemu do 20,48 kWh brutto (18,4 kWh netto). Tym razem jednak producent przewiduje możliwość rozbudowy systemu o dodatkową pojemność, by docelowo osiągnąć dostępność na poziomie 27,6 kWh. Powinna ona wystarczyć do zapewnienia zasilania przez długi okres w wypadku najbardziej wymagających użytkowników rezydencjalnych. Seria 10 jest wyposażona w większy inwerter, który oferuje maksymalną moc ciągłą zasilania na poziomie 10 kW (20 kW mocy chwilowej). Najmocniejszy magazyn energii Uniti EcoFreedom ma żywotność 6 tys. cykli, po których DoD ma wynosić 90 proc.

Ceny i gwarancja

W przypadku systemu Lite KiloVault oferuje gwarancję produktową na inwerter (1 rok), baterię (5 lat) i obudowę, w której mieszczą się wszystkie komponenty systemu (10 lat). W przypadku systemu Uniti EcoFreedom 5 gwarancje na te same komponenty wynoszą odpowiednio: 1 rok, 7,5 oraz 10 lat. Najmocniejszy Uniti EcoFreedom 10 jest objęty okresem gwarancji na poszczególne komponenty (ta sama kolejność k): 2, 10 i 10 lat.

Ceny systemów EcoFreedom Lite, EcoFreedom 5 oraz EcoFreedom 10 kształtują się kolejno na poziomie: 8048,85 dolarów (około 33 340 zł), 11 498,85 dolarów (około 47 632 zł) oraz 14 948,85 dolarów (około 61 924 zł). Ceny pochodzą ze strony producenta.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

@ redakcja – tak bym widział użyteczną informację: Uniti EcoFreedom 5 w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP). z pojemnością brutto (10,2 kWh) a dostępną pojemnością (netto) 9,6 kWh. w cenie około 33 340 zł, a u Was niestety jakaś sieczka: „Ceny systemów EcoFreedom Lite, EcoFreedom 5 oraz EcoFreedom 10 kształtują się kolejno na poziomie: 8048,85 dolarów (około 33 340 zł), 11 498,85 dolarów (około 47 632 zł) oraz 14 948,85 dolarów (około 61 924 zł). Ceny pochodzą ze strony producenta.:

Podejrzanie tanio. To pewnie ukłon w stronę biedniejszej części społeczeństw.

Biorę 5 🤣

Rozpi… Jaki panuje w tym tekście nie zna granic. To nie jest rozprawka na języku polskim tylko suche dane

Jedno podstawowe pytanie… Dlaczego na te wynalazki od walki z klimatem, całą kasę musi wyłożyć „Kowalski”, nabijając przy okazji kieszeń lichwie, kasą dotacji. Wiadomo przecież, że o wartość dotacji właśnie, wzrasta cena proponowanego rozwiązania, na które niektórzy brną jeszcze w kredyt… Gdzie tu logika? Takie rozwiązania powinny być za przysłowiową złotówkę + vat(a może i nawet bez vat). Wtedy może byłoby czyste powietrze. Kto umie liczyć i zna się nieco na fizyce, elektryce lub elektronice, nigdy w to nie wejdzie od strony prosumenta, na obecnych warunkach finansowych.

@Mariusz: na rynku powszechne już są aku LFP np. 12V 100Ah za około $330 w detalu. Przeliczając to na pojemność opisywanego systemu 20.5kWh to koszt samych baterii wychodzi ok. $5600 (a firma od producenta kupi dużo poniżej tej wartości). Wiadomo, musieli dołożyć inwerter, obudowę, BMS i gwarancję ale z ceną prawie $15000 powinni się spokojnie z tym zmieścić i jeszcze nieźle zarobić.

Dlaczego paru debili i cwaniakòw klimatycznych którzy zarabiają krocie na wymyślaniu bzdur, każą za swoje bzdurne pomysły z d**y placić zwykłemu Kowalskiemu który zarabia grosze

prosument: Do tego żeby tak to napisać trzeba redaktora z wykrzałcenia a nie z łapanki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA