REKLAMA
 
REKLAMA

Dofinansowanie na magazyny energii dla OSD

Dofinansowanie na magazyny energii dla OSD
fot. Jan Huber/Unsplash

Operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD) mogą starać się o dofinansowanie działań mających na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz budowę systemu magazynowania.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nowy program dofinansowania przedsięwzięć energetycznych dla OSD. Nabór trwa od sierpnia br., a budżet programu wynosi 1 mld zł.

Program finansowany jest z Funduszu Modernizacyjnego.

REKLAMA

Co można sfinansować z dotacji

Dotacje przyznawane będą na przygotowanie i dostosowanie sieci dystrybucyjnych do nowych warunków pracy. Może to objąć m.in. kompleksową modernizację stacji rozdzielni na wszystkich poziomach napięcia i budowę systemów magazynowania jako zintegrowanego elementu sieci dystrybucyjnej.

W ramach rozbudowywania systemów magazynowania OSD mogą pozyskać środki na:

REKLAMA

  • kontenery bateryjne,
  • inwertery,
  • magazyny mobilne,
  • autotransformatory,
  • transformatory,
  • montaż modułów bateryjnych,
  • systemy wspomagające wraz z testami i odbiorami magazynów.

Ponadto z dotacji sfinansować można projekty budowy powiązań z siecią (sieć elektroenergetyczna i teleinformatyczna) oraz systemami OS/OSP, a także przedsięwzięcia z obszaru konfiguracji i adaptacji magazynów (BMS, EMS, odwzorcowanie w systemach monitorujących, utworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i/lub danych itp.).

Dofinansowanie może pokryć do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Gdzie składać wnioski

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są tylko elektronicznie za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym i potrwa do 31 stycznia 2024 r. lub do wyczerpania środków.

Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie NFOŚiGW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Adam instalator 29-09-2023 09:16

Aku-magazyny w domu to totalna głupota i niebezpieczeństwo pożarów.
Chiny mają 80% własności kopalni ziem rzadkich i 75 proceder produkcji akumulatorów i wciskają Europie, że powinny kupować akumulatory.
Panie Szymański prosimy nie rozsiewać parszywą chińską Aku propaganda.
Koszty Aku magazynów są ogromne a pieniądze jak chcecie wydać na Aku-magazyny lepiej włożyć do banku a z procentów finalizujecie swoje energetyczne wydatki .

No w końcu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA