Siemens zbuduje magazyn energii z kompensatorem synchronicznym

Siemens zbuduje magazyn energii z kompensatorem synchronicznym
Siemens Energy

Siemens Energy rozpoczął prace nad budową systemu magazynowania energii z kompensatorem synchronicznym. Wartość projektu szacuje na ponad 85 mln euro.

System magazynowania energii wykorzystujący technologię niemieckiego producenta powstanie w Shannonbridge w Irlandii. Oprócz swojej podstawowej funkcji – polegającej na magazynowaniu i dostarczaniu prądu do sieci – obiekt będzie służył do stabilizacji napięcia sieci dzięki wykorzystaniu kondensatora synchronicznego (ang. synchronous condenser).

Kondensator synchroniczny to urządzenie, które może pracować bez dodatkowego zasilania. Pobór mocy biernej jest w nim osiągany poprzez regulację prądu wzbudzenia. Dzięki temu kondensator może utrzymywać wymagane parametry sieci w przypadku zaniku napięcia w sieci.

REKLAMA

Siemens Energy nie podał dokładnych parametrów systemu, który powstanie w Irlandii. Wiadomo jedynie, że hybrydowy magazyn energii będzie się składał z: urządzenia synchronicznego (pomagającego w stabilizacji sieci), bateryjnego systemu magazynowania energii o pojemności 160 MWh (to wolumen energii wystarczający do zasilenia nawet 9,5 tys. irlandzkich gospodarstw domowych przez jedną dobę), systemu konwersji mocy, systemu zarządzania energią oraz dodatkowych urządzeń do obsługi sieci średniego napięcia.

Wartość zamówienia przekracza kwotę 85 mln euro (około 380 mln złotych), a prace nad projektem już trwają.

REKLAMA

Na czym polega praca kompensatora synchronicznego?

Główną rolą kondensatora synchronicznego, który wejdzie w skład systemu magazynowania energii w Irlandii, jest zapewnienie stabilizacji napięcia sieci. Kondensator pełni zasadniczo dwie funkcje. Po pierwsze dba o utrzymanie mocy zwarciowej i bezwładności (elementy kluczowe dla zachowania stabilności sieci) na wymaganym poziomie. Po drugie przywraca napięcie w przypadku występujących zwarć.

Jak twierdzi Siemens Energy, wykorzystanie tego typu urządzeń będzie coraz powszechniejsze w sytuacji wzrostu znaczenia farm wiatrowych i słonecznych w systemach elektroenergetycznych.

Irlandia w kierunku net zero

Wdrożenie zaawansowanych rozwiązań stabilizujących system energetyczny na terenie Irlandii to nie przypadek. Wyspa dąży do redukcji emisji CO2 i stawia sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Przy ograniczonych możliwościach transgranicznych połączeń energetycznych potrzebne będą systemy, które pozwolą wytworzoną energię odnawialną zmagazynować i nią zarządzać.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.