REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa bateria termiczna o dużej pojemności do zastosowań z PV

Nowa bateria termiczna o dużej pojemności do zastosowań z PV
Fot. Newton Energy Solutions

Nowa bateria termiczna o dużej pojemności ma mieć zdolność magazynowania nawet ośmiokrotnie większej ilości energii niż zbiorniki konwencjonalne. Wpływają na to dwa istotne czynniki.

Holenderska firma Newton Energy Solutions oferuje baterię termiczną NEStore przeznaczoną zwłaszcza do budynków mieszkalnych. Producent podkreśla, że urządzenie doskonale sprawdzi się w obiektach wyposażonych w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła czy kocioł gazowy. Może ładować się energią nadwyżkową pochodzącą z instalacji PV lub z sieci operatora, kiedy jej cena za kilowatogodzinę jest niższa (przy założeniu dynamicznych stawek).

Dwa warianty NEStore

NEStore występuje w dwóch wersjach, które różnią się wymiarami i pojemnością magazynowania energii. Pierwszy wariant – tzw. standard – mieści 214 l wody i może zmagazynować 20 kWh energii. Wymiary urządzenia wynoszą 590 mm średnicy i 1650 mm wysokości. Masa NEStore bez napełnienia wodą wynosi 154 kg.

REKLAMA

Większy wariant – tzw. large – oferuje pojemność wodną 320 l i pojemność cieplną na poziomie 29,9 kWh. NEStore o średnicy 590 mm ma 2050 mm wysokości i przed napełnieniem wodą waży 190 kg.

Newton Energy Solution podkreśla zastosowanie materiałów, które przyczyniają się do znaczącego ograniczenia strat ciepła. W przypadku wariantu standard strata ma sięgać około 0,17 kWh/dzień (1,44 proc.), a w przypadku large około 0,24 kWh/dzień (1,35 proc.).

Urządzenie, niezależnie od wariantu objętościowego, zasilane jest napięciem 230 V i może być ładowane z maksymalną mocą 3,4 kW. Woda może być podgrzewana do maksymalnej temperatury 110 st. C.

NEStore jest dostarczany w dwóch częściach. Dolna szafka jest wyposażona w przyłącza wodne i elektryczne. Następnie zbiornik wodny nakłada się na szafkę i wykonuje odpowiednie podłączenia. Producent ocenia, że przy dobrze zaplanowanej i zorganizowanej instalacji cały proces powinien zakończyć się w ciągu dwóch godzin. System praktycznie nie wymaga konserwacji poza pompkami wodnymi, do których dostęp serwisowy ma być prosty.
.

REKLAMA

.

Konkurencyjny produkt

Newton Energy Solutions ocenia, że NEStore może magazynować od sześciu do ośmiu razy więcej energii w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Ma to związek z dwoma czynnikami. Po pierwsze, jak tłumaczy producent, do produkcji zbiornika zastosowano cieńszą izolację (grubość 30 mm), co pozwoliło na wypełnienie zbiornika o tej samej wielkości większą objętością wody. Po drugie, system umożliwia ogrzewanie do temperatury 110 st. C, co również przekłada się na zgromadzenie większej ilości energii w tym samym zbiorniku.

Na ten moment na stronie producenta nie znajdujemy informacji o cenie i dostępności NEStore. Z informacji opublikowanych w portalu PV Magazine dowiadujemy się, że system holenderskiego producenta ma być cenowo konkurencyjny w porównaniu z domowymi magazynami energii elektrycznej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Buahaha. Zwykły bojler z grzałką. Mogliście od razu napisać, że to artykuł sponsorowany. I w jaki sposób zmniejszając izolację do 30mm i zwiększając temperaturę wody ze 100*C do 110*C, uzyskano od 6 do 8 razy większą pojemność cieplną? Macie nas za debili?

O ile izolację można sobie wyobrazić nowocześniejszą od standardowej bojlerowej, to ciekawe w jaki sposób się zwiększa temperaturę do 110 stpni? Wlewa się glikol do bojlera?

Zwiększając ciśnienie

Mam nadzieję za zbiornik przeponowy pod te 110 stopni będzie wyliczony lepiej niż 6-8 razy większa pojemność cieplna w stosunku do zwykłego zbiornika akumulacyjnego…

Trudno się dziwić, że nikt nie wierzy w te parametry.Typowy boler 100-120 l o izolacji z pianki okołu 55 mm, traci dziennie 18-20 %.
Tu zwiększyli temperaturę do 110 stopni i pocienili izolację prawie dwa razy czyli straty wzrosły 3 razy a nam się wciska jakieś 1,3%.
Nawet wypełniając substancją PCM z przemianą fazową nie da się takich parametrów uzyskać
Chyba an godzinę te 1,3 %. Powstają magazyny w elektrociepłowniach gdzie ponoć udaje się zmagazynowac energie do 5 miesiecy ze sprawnoscia 62%.
Napiszcie o tym artykuł, bo ciekawe czy potwierdzą te parametry. Podobnie było wiele artykułów o magazynach piaskowych z Finlandii. Może też zdradzą prawdziwe parametry skoro to się już sprzedaje i ponoć się sprawdza

Inżynier HVAC 04-01-2024 20:04

Te 6 do 8 razy to w stosunku do izolacji 200mm i magazynowania wody o temperaturze 30stC? 😂😂😂
Co to ma być?? Jeszcze raz zobaczę takie głupoty to usuwam subskrypcję.

Zwykły bufor jakich wiele…🤣

wcale nie jest zwykły – jak się rozszczelni ta woda 110stopni to jak mała Fukushima

Zwylky bojler połączony z szybkowaren gdzie zwiększenie temp jest przy zwiększonym ciśnieniu. Gdzie tu zysk ? . W straconej e NB ergii to jest ale w portfelu niestety jest strata.
Koszt dużego szybkowaru dłuuugo będzie się zwracał.

Bzdura do kwadratu 05-01-2024 06:41

Jak sobie w lato w dzień zmagazynujesz energię to wieczorem możesz sobie dom nagrzać…… Hahaha

Przeczytałem u źródła. Ta 30mm izolacja jest próżniowa, jak w termosie. Dodatkowo konstrukcja ma minimalną liczbę mostków cieplnych. Tutaj zgodzę się ze stratami na poziomie 1%. Ale w dalszym ciągu nie zmienia to tego, że to jest zwykły bojler z grzałką. Już taniej jest dać 10cm dodatkowej izolacji niż kupować ten wynalazek za miliard złotych.
PS. Radosław Błoński powinien zamieścić informacje o izolacji próżniowej – to bardzo istotne.

Dobre rozwiązanie to
zainstalowanie bojlera na zieloną
ee kotła gazowego 2funkcyjnego
oraz inteligentnego licznika ee
Przy dynamicznych cenach ee
w ciągu doby można zmniejszyć
koszty podgrzania cwu.
Proste obniża sie zużycie gazu
do przygotowania cwu

Najzwyklejszy bojler z grzałką, Newton Emery, ale kit

Przy tych parametrach zbiornik trzeba chyba zgłosić do UDT-u?

Ciekawe czy kocioł na paliwo stałe zagrzeje bojler do 110?

Bojer wymyślił – phi, grzanie wody fotowoltaiką najbardziej prymitywny i najmniej efektywny sposób magazynowania energii.

Proszę autora tekstu wysłać do podstawówki na lekcję fizyki, by zrozumiał, o czym pisze. Chyba, że autor napisał ten artykół w innym języku za granicą, a Wasza redakcja jedynie go przetłumaczyła.

1000 litrów wody magazynuje 50kwh energii czyli zagotujemy wodę w nim .

Wymyślają cuda piec kaflowy przez dwa piętra i na 4 dni spokój od 1911 roku. 16 20 kg węgla doba wchodzą małe taczki bez żadnych pompek wentylatorów cudów sypiesz i jest zgaśnie dobre wytrzyma

Najwazniejsze ze bedzie konkurencyjny cenowo z magazynami energii elektrycznej 😂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA