Bando: Obowiązek budowy magazynu energii przy OZE rozwiązałby problemy

Bando: Obowiązek budowy magazynu energii przy OZE rozwiązałby problemy
Maciej Bando. Fot. MMC Polska

Rządowy pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wieszczy koniec boomu w sektorze odnawialnych źródeł energii. Zapewnia jednak, że to OZE – z atomem w podstawie – staną się filarem polskiego miksu energetycznego.

W rozmowie z serwisem Energetyka24 wiceminister klimatu oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando ocenia, że stabilizowanie krajowego systemu elektroenergetycznego w najbliższych latach „będzie to trochę balansowanie na linie, by nie opierać zbyt dużej części generacji w kraju na gazie, a jednocześnie nie przerywać procesu transformacji i robić miejsce dla nowych źródeł odnawialnych”.

Maciej Bando zaznacza, że pomóc w bilansowaniu systemu może planowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne elektrownia gazowa o mocy 500 MW. Rządowy pełnomocnik zaznacza jednak, że plany w zakresie bilansowania systemu powinny określić strategiczne dokumenty, których na razie jeszcze nie ma.

REKLAMA

Będzie więcej wyłączeń OZE

Rządowy pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej twierdzi, że operatorzy odnawialnych źródeł energii muszą przyzwyczaić się do coraz częstszych redukcji pracy ich instalacji – a okres zwrotu z inwestycji w nowe źródła OZE zacznie się wydłużać.

W ocenie Macieja Bando „doprowadziła do tego chaotyczna polityka energetyczna, która oferowała kilka różnych systemów wsparcia, nie nakładając wymagań na inwestorów”.

– Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której rynek tak się rozhuśta, że zapanowanie nad nim będzie niemożliwe. Nie można wykluczyć, że część projektów, nawet z wydanymi warunkami przyłączenia, nie zostanie sfinalizowana. Inwestorzy mogą uznać, że to po prostu się nie opłaca, z różnych względów – mówi Maciej Bando w rozmowie z Energetyka24.

REKLAMA

Obowiązkowe magazyny energii

W opinii rządowego pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej rozwiązaniem stabilizującym pracę źródeł odnawialnych może być obowiązek instalacji magazynów energii przy jednostkach wytwórczych OZE. Ponadto proponuje, aby w przyszłości to Polskie Sieci Elektroenergetyczne kierowały inwestorów do lokalizacji, w których potrzebne są nowe źródła.
.

.
Wiceminister klimatu zapewnia jednocześnie, że OZE współpracujące z atomem w podstawie będą podstawą przyszłego miksu energetycznego Polski.

- Odbiorcy już oczekują więcej zielonej energii w systemie, potrzebuje jej przemysł, by pozostać konkurencyjnym. Natomiast wydaje się, że nie będzie w Polsce drugiej Francji, gdzie króluje atom, a udział OZE jest niewielki – ocenia Maciej Bando cytowany przez serwis Energetyka24.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.