REKLAMA
 
REKLAMA

Bosch wprowadza nową pompę ciepła

Bosch wprowadza nową pompę ciepła
Fot. Bosch

Na targach CES 2024 w Las Vegas Bosch zaprezentował pompę ciepła typu powietrze-powietrze. Jak twierdzi producent, to jego pierwsza pompa ciepła tego typu zaprojektowana specjalnie do wysokowydajnego ogrzewania domów w zimnym klimacie.

Jak deklaruje Bosch, pompa ciepła IDS Ultra ma możliwość pracy ze 100-proc. wydajnością przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej nawet -15 st. C. Co więcej, IDS Ultra ma pracować nieprzerwanie (z niższą wydajnością), nawet jeśli temperatura powietrza spadnie do -25 st. C.

Rozbudowana seria IDS

Na temat nowej pompy ciepła wiadomo niewiele. Na oficjalnej stronie producenta nie jest jeszcze dostępna karta katalogowa IDS Ultra. Wiemy natomiast, że pompa ciepła IDS Ultra będzie częścią większej grupy urządzeń z serii IDS (Inverter Ducted Split). Obecnie obejmuje  ona cztery inne produkty: IDS Light, IDS Plus, IDS Premium i IDS Premium Connected.

REKLAMA

W przypadku IDS Ultra Bosch podkreśla, że ta pompa ciepła została zaprojektowana do pracy w najbardziej surowych warunkach klimatycznych i jest pierwszym tego typu urządzeniem producenta przeznaczonym do zastosowań w domach.

ISD Ultra miało przejść testy przeprowadzone przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (United States Department of Energy, DOE).

Na razie nie znamy daty premiery nowej pompy ciepła w Europie ani ceny urządzenia.

Bosch kreuje przyszłość

Na targach CES premiera IDS Ultra była tylko jedną z nowości, jaką przygotował niemiecki producent.

REKLAMA

Oprócz pompy ciepła Bosch zaprezentował system pozwalający na zautomatyzowane ładowanie pojazdów elektrycznych. W jego działaniu wykorzystano roboty. Mianowicie na parkingu wyposażonym w dedykowany system pojazd EV może samodzielnie znaleźć wolne miejsce do ładowania. Następnie bez udziału kierowcy samochód może wjechać na wyznaczone miejsce, a robot otworzy klapę, za którą znajduje się gniazdo do ładowania, i podłączy wtyczkę. Kiedy akumulator samochodu naładuje się w pełni, robot odłączy zasilanie, a samochód samodzielnie odjedzie z miejsca postojowego, zwalniając je następnemu pojazdowi.
.

.

Bosch wprowadza także nowe rozwiązania w obszarze wodoru. Masową produkcję ogniw paliwowych rozpoczęto niedawno w Stuttgarcie. Niemiecki producent miał otrzymać już pierwsze zamówienia na ten asortyment od producentów ciężarówek m.in. z Chin i Europy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nowa, nie nowa i tak to chłam w porównaniu do chińskich. Bosch to marka niszowa.

Chiny maja 70% tansze pompy i tej samej jakości. To samo tyczy się Chinskich falowników już dawno są tej samej jakości jak „euopejscy ” producenci ale kosztują połowę tego, nie warto przepłacać.

Czy wydajność 100% oznacza, że oddaje 100% tego co pobierze ?

Moja farelka ma 100% wydajności w -30 C tylko jej kabel sztywnieje :-). Ech pismaki…

nienawidzę-belkotu 31-01-2024 19:12

Jak to pięknie brzmi – 100% wydajności przy -15. A co ta wydajność oznacza? Utrzymanie mocy czy utrzymanie COP? Chyba znam odpowiedź.

Bosch & Buderus to chłam.
Sprężarka szwedzka a elektronika chińska. Gwarancja tylko na 2 lata. (pompa gruntową) 1,5 roku i problemy z elektroniką.

Panasonic tylko ta pompa

Hit to PC na CO2 ale duże robią dla hoteli osiedli.

Żadnych najważniejszych danych pompy nie podano… jaki czynnik, jakie cop np przy 40/45/50 °C , jaki wymiennik płytowy czy rurowy,jaka jego powierzchnia..jak głośno wyje wiatrak..czy to inwerter.? W sumie to czeski film.. ale chociaż na zdjęciu ładna 👍😉

Pc to już przeżytek taki sam jak gaz, tylko jeszcze tego nie zauważyliście….

Te wszystkie pompy ciepła i fotowoltaiki to dziadostwo nic więcej chcą wciskać ludziom dziadostwo to i tak robią za nic się to nie oplaca

Czytam komentarze,że Chińskie tańsze. Ale oni mają wydalone na klimat, na przestrzegania prawa pracy, na warunki pracy, no i pensja (miśka ryżu). Cena nie bierze się z zniką.

Bosch to marka jak Volkswagen za komuny zachodni sprzęt był ładny i zgrabny. Nic poza tym . To sprzęt śmieciowy, hobbystyczny do okszyjnego używania. Ludziom po prostu nazwy marki zostały w głowie z dawnych czasów.

Piszą że pompa Bosch ma 100% przy -15°C. Tylko nie napisali jaki jest pobór kWh przy +7°C a jaki przy tym -15°C. Żaden sukces gdzie pompa o mocy grzania 3,5kW pobiera 3,5kWh energii, bo jedzie na grzałkach. Tyle to pobiera i oddaje energii zwykły elektryczny grzejnik 100 albo 1000 razy tańszy.

Już biegnę ją kupić bo ma 100% wydajności co kolwiek to znaczy. Tak samo jest z chinolami wystarczy na kawałku kartki napisać pracuje do -25 i mamy sukces sprzedażowy, oczywiście nie potwierdzone żadnymi badaniami.

Pompę to kupuje się taką że za 15 lat dalej są wszystkie części i dostępne w tydzień czasu a co do reszty to dla mnie nie ma znaczenia bo większość działa podobnie.

Hydraulik Vailanta 27-02-2024 07:40

Tylko Panasonic, firmy europejskie nie mają szans z Azją, Japonią. Viessmann sprzedany, niebawem Vaillant

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA