Ponad 100 proc. ulgi podatkowej dla włoskich prosumentów

Ponad 100 proc. ulgi podatkowej dla włoskich prosumentów
Wagner Solar

W pakiecie antykryzysowym, który ma pomóc włoskiej gospodarce w wyjściu z kryzysu po epidemii koronawirusa, znalazły się zapisy zwiększające finansowe korzyści z inwestycji fotowoltaikę czy domowe magazyny energii. Zastosowanie rozwiazań zaproponowanych przez Rzym może oznaczać w praktyce nawet zerowe koszty inwestycji w domowe instalacje do produkcji energii odnawialnej.

W ramach wartego 55 mld euro pakietu antykryzysowego, który przygotował włoski rząd, znalazły się zapisy zwiększające do rekordowych poziomów ulgi podatkowe, które można wykorzystać dzięki inwestyjom w modernizację energetyczną budynków, w tym zakładającą montaż instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii.

Ulga w podatku dochodowym we Włoszech już wcześniej była oferowana w przypadku inwestycji związanych z energetyczną modernizacją budynków.

REKLAMA

Wysokość ulgi w ramach tzw. ekobonusu wynosiła 65 proc. kosztów inwestycji w bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, przy czym maksymalna wysokość ulgi nie mogła przekroczyć 60 tys. euro.

Ponadto Włosi mogli skorzystać z alternatywnej ulgi w wysokości 50 proc. w przypadku ogólnej modernizacji budynków, w tym uwzględniającej instalację urządzeń do produkcji energii odnawialnej. W tym przypadku maksymalna kwota odliczenia wynosiła dotąd 96 tys euro.

Teraz włoski rząd zdecydował się na podniesienie ulgi obejmującej m.in. montaż domowych instlacji OZE aż do 110 procent. Ma to zachęcić do inwestycji w poprawkę efektywności energetycznej, a jednocześnie powinno stymulować rozwój włoskiej gospodarki, w którą uderzyła epidemia koronawirusa.

REKLAMA

Jak informuje PV Magazine, wprowadzono ponadto opcje, które mogą nawet zwolnić właścicieli domów z ponoszenia początkowego kosztu inwestycji, poprzez przeniesienie ulgi na wykonawcę.

Ulga w podwyższonej wysokości obejmie wydatki poniesione od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Włoski rząd przyjął jednocześnie maksymalny poziom kosztu, który w przypadku fotowoltaiki wynosi 2,4 tys. euro/kW, a w przypadku magazynu energii – 1 tys. euro/kWh.

W rozwiązaniu zaoferowanym przez włoskie władze pojawia się jednak „ale”. Prosumenci, którzy skorzystają z ulgi podatkowej, nie będą mogli rozliczać się w ramach net-meteringu obejmującego pozostałych prosumentów, ale w przypadku wprowadzenia energii do sieci, nie otrzymają za nią żadnego wynagrodzenia. To rozwiązanie ma zachęcić inwestorów do dostosowania wielkości instalacji do swojego zapotrzebowania na energię i nieprzewymiarowywania systemów PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.