AlcelorMittal ogłosił, jak chce osiągnąć neutralność klimatyczną

AlcelorMittal ogłosił, jak chce osiągnąć neutralność klimatyczną
Fot. Werneuchen, flickr cc

Największy producent stali w Europie ogłosił plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050, co pokrywa się z celami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Aby zrealizować ten cel, stalowy potentat chce wykorzystać technologie czystego wodoru, produkcji energii z biomasy i odpadów czy technologie wychwytywania CO2.

ArcelorMittal ogłosił, że osiągnięcie neutralności klimatycznej w zakresie produkcji stali ma być możliwe dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań w dwóch obszarach.

Pierwszy jest określony jako Smart Carbon i zakłada połączenie wykorzystania czystej energii elektrycznej, technologii wychwytywania CO2 oraz technologii określanej jako circular carbon w ramach wysokotemperaturowego procesu produkcji stali.

REKLAMA

Drugi obszar jest określany jako DRI i zakłada odejście od wykorzystania gazu naturalnego i zastąpienie go wodorem, który docelowo będzie pozyskiwany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii elektrycznej z OZE.

Ogłaszając cel neutralności klimatycznej, czyli osiągnięcia zerowych emisji CO2 w ujęciu netto, ArcelorMittal zaznacza, że spełnienie go wymaga stworzenia określonych warunków prawnych i finansowych.

Stalowy potentat wskazuje, że konieczne jest zapewnienie przewagi rynkowej dla stali powstającej bez emisji CO2 w porównani do stali wytwarzanej z udziałem paliw kopalnych.

Inne warunki wymienione przez ArcelorMittal to dostęp do długoterminowego finansowania i wdrożenie instrumentów wspierających rozwój innowacyjnych technologii, które umożliwią bezemisyjną produkcję stali.

Poza tym jest mowa o potrzebie zapewnienia wystarczających ilości energii odnawialnej i publicznym wsparciu budowy infrastruktury umożliwiającej wykorzystanie czystej energii w różnych sektorach.

Wcześniej, pod koniec ubiegłego roku, ArcelorMittal poinformował o wyznaczeniu celu zmniejszenia o 30 proc. emisji dwutlenku węgla do roku 2030.

REKLAMA

Aby osiągnąć zredukować emisje CO2 w Europie o 30 proc., ArcelorMittal ma bazować na trzech filarach, dzięki którym możliwa będzie znaczna obniżka emisji dwutlenku węgla.

Pierwszy filar to procesy hutnicze prowadzone w oparciu o czystą energię, w tym wykorzystanie w produkcji czystego wodoru.

Drugi filar to wykorzystanie w procesach hutniczych zamiast paliw kopalnych takich surowców jak biomasa, co pozwoli na obniżenie emisyjności hutnictwa.

Trzeci element to wychwytywanie dwutlenku węgla. Przy utrzymaniu obecnej metody produkcji stali emisje CO2 mają być przechwycone i zmagazynowane lub ponownie wykorzystywane, a nie emitowane do powietrza.

W tym zakresie stalowy potentat prowadzi m.in. pilotażowy projekt w Dunkierce, który zakłada zastosowanie technologii przechwytywania CO2 z procesów wielkopiecowych i zamiany na gaz syntetyczny, który może zastąpić paliwa kopalne do redukcji rudy żelaza.

Z kolei w Hamburgu ArcelorMittal wdraża projekt zakładający zastąpienie stosowanego dotąd w procesach przemysłowych gazu naturalnego wodorem, który docelowo będzie można pozyskiwać w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.

ArcelorMittal wspiera Zielony Ład przedstawiony przez Komisję Europejską; uważamy, że właściwe mechanizmy rynkowe są bardzo ważną częścią umożliwiającą rozwijanie niskoemisyjnego hutnictwa. Mowa tu o podatku od śladu węglowego i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który pozwoli inwestować w badania i zieloną technologię – komentuje Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.