Innowacyjne rozwiązania PGE zredukują awarie sieci energetycznej

Innowacyjne rozwiązania PGE zredukują awarie sieci energetycznej
PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, otrzymała ochronę patentową dwóch wynalazków. Jednym z nich jest mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN), drugi natomiast dotyczy Systemu Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii (SARSA).

Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN) został zaprojektowany przez pracowników spółki. To innowacyjna technologia, dzięki której w czasie prowadzenia prac eksploatacyjnych, inwestycyjnych lub naprawczych w sieci SN, może być ona zasilana.

Energia bez chwili przerwy

REKLAMA

Dzięki temu rozwiązaniu podłączenie mobilnej stacji na czas wykonywania prac oraz odłączenie po ich zakończeniu odbywa się bez przerw w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców.

Powrót do zasilania sieci dystrybucyjnej jest praktycznie niezauważalny. Ponadto system posiada dodatkowe zabezpieczenie bezprzerwowej dostawy energii. Na uwagę zasługuje również fakt, że mobilny system może być wykorzystywany w każdych warunkach terenowych i pogodowych.

Nowa technologia była dotąd testowana na terenie województwa lubelskiego zarówno podczas awarii, jak również podczas wymiany słupów energetycznych.

PGE Dystrybucja

Drugi z produktów, objęty ochroną wynalazku, to System Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii (SARSA). Jest to projekt, który powstał w wyniku przystąpienia trzech spółek (PGE Dystrybucja S.A. w roli lidera projektu, Apator Elkomtech S.A. i MindMade sp. z o.o.) do konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

REKLAMA

SARSA ogranicza skutki awarii

System SARSA powstał, by ograniczać skutki awarii napowietrznej sieci dystrybucyjnej średniego napięcia poprzez szybszą i bardziej precyzyjną lokalizację wyłączeń. System dokonuje pomiarów parametrów sieci SN w czasie rzeczywistym. W momencie wystąpienia nieprawidłowości autonomicznie odcina uszkodzony fragment, pozostawiając zasilanie odbiorcom ulokowanym na odcinku linii energetycznej nieobjętym awarią.

Równocześnie SARSA automatycznie przesyła informacje o zdarzeniu i jego umiejscowieniu do dyspozytora zarządzającego siecią. Informacja przekazana w chwili wystąpienia awarii skutkuje szybką reakcją i wysłaniem grupy naprawczej do wskazanego miejsca. System nie usuwa przyczyn awarii, niemniej ogranicza jej skutki, przyspieszając proces naprawczy oraz ograniczając liczbę odbiorców pozbawionych energii elektrycznej.

SARSA jako innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy był pilotażowo realizowany przez pracowników PGE Dystrybucja w oddziale Rzeszów.

System pozwala na świadczenie usług na wyższym poziomie, usprawnia pracę zespołów usuwających awarię, a także pozwala na skuteczną realizację działań w trudno dostępnym terenie podczas złych warunków atmosferycznych.

Efekt realizowanych projektów jest dla PGE Dystrybucja bardzo ważny, ponieważ obszar działalności spółki jest rozległy i dynamicznie się rozwija, a to wymaga nowych, innowacyjnych rozwiązań i technologii. Naszym priorytetem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie a wytworzone systemy wpisują się w nasze założenia – podkreśla Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Jak zapewnia zarząd spółki, opatentowane rozwiązania to przykład na to, że PGE Dystrybucja poprzez realizację projektów badawczo-rozwojowych umożliwia rozwój zdolnym i kreatywnym pracownikom.  

Dzięki ich zaangażowaniu i pomysłowości powstają unikatowe rozwiązania, usprawnienia i innowacje, a spółka uzyskuje własne patenty, pozwalające na lepsze dostosowanie się do nowych realiów rynkowych i wynikających z nich wymagań – podkreślają członkowie zarządu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.