Rusza nabór wniosków w programie Energia dla Wsi

Rusza nabór wniosków w programie Energia dla Wsi
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Od dzisiaj rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach nowego rządowego programu. Całkowity jego budżet wynosi 1 mld złotych.

Program Energia dla Wsi przygotowany został przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma prowadzić do zintensyfikowania rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich oraz do samowystarczalności energetycznej  ich mieszkańców.

W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w OZE wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

REKLAMA

Zasady dofinansowania

O wsparcie finansowe w ramach rozpoczynającego się dziś naboru mogą się ubiegać zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne – już istniejące i dopiero powstające – oraz ich członkowie. Dofinansowaniem objęte zostaną takie inwestycje jak: biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych można się ubiegać się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 25 mln zł). W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych do tego dochodzi jeszcze możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 20 mln zł). Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Terminy

Wnioski w ramach programu przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór startuje 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Wnioski o pożyczki i dotacje można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez generator wniosków o dofinansowanie.

Uruchomienie nowego programu zostało ogłoszone tydzień temu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.