Energia dla Wsi: Miliard złotych dofinansowania na energię odnawialną

Energia dla Wsi: Miliard złotych dofinansowania na energię odnawialną
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Rząd ogłosił dzisiaj start nowego programu Energia dla Wsi, którego celem jest wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii i magazyny energii na terenach wiejskich. Nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek ma się rozpocząć już za tydzień.  

Dzisiaj minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedzieli uruchomienie nowego programu Energia dla Wsi. Będzie to kolejny rządowy program, po Agroenergii, z którego można pozyskać finansowanie na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich.

Budżet programu Energia dla Wsi ma wynieść aż 1 mld zł. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

REKLAMA

Pierwszy nabór z budżetem 100 mln zł wystartuje 25 stycznia. Nabór wniosków będzie ciągły i potrwa do 15 grudnia br.

Wsparcie przeznaczone jest dla rolników, a także dla istniejących i dopiero powstających spółdzielni energetycznych oraz ich członków. Inwestycje mają być realizowane na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.

– Rolnicy będą mogli obniżać koszty energii, a to w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne. Koszty energii są bardzo duże i niestabilne, więc produkcja energii na własne potrzeby jest bardzo istotna – powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dofinansowanie w programie Energia dla Wsi będzie udzielane zarówno w formie preferencyjnych pożyczek, jak i dotacji.

Maksymalna wysokość dotacji wyniesie 20 mln zł. Będzie również można pozyskać finansowanie w formie pożyczki w wysokości do 100 proc. kosztów inwestycji. Maksymalna pożyczka będzie mogła wynieść 25 mln zł.

Spółdzielnie energetyczne

Henryk Kowalczyk podkreślił, że beneficjentami nowego programu powinny być m.in. spółdzielnie energetyczne, dla których resort rolnictwa przygotował propozycję zmian w prawie mających ułatwić rozwój tego rodzaju podmiotów i prowadzenie przez nie działalności polegającej na produkcji i konsumpcji energii odnawialnej.

– Ten program to jedno okienko dla terenów wiejskich i dla odnawialnych źródeł energii. Rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie uzyskuje kompleksowe wsparcie dla wszystkich OZE – w tym mieści się biogaz, fotowoltaika, wiatraki i mała elektrownia wodna jako nowość – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

REKLAMA

Rozwój biogazowni

Szefowa resortu klimatu zaznaczyła, że rząd liczy w szczególności na rozwój biogazowni. – Potencjał biogazu w Polsce jest ogromny. To 8 mld m3 – ciągle to marzenie, ale też cel, który sobie stawiamy w tym programie – dodała Anna Moskwa.

Oprócz urządzeń do produkcji zielonej energii, które wymieniła minister klimatu, w uzupełnieniu do nich w programie Energia dla Wsi będzie można również pozyskać dofinansowanie na magazyny energii.

Minister klimatu Anna Moskwa zaznaczyła, że jeśli program Energia dla Wsi spotka się z zainteresowaniem, rząd będzie gotowy, aby go poszerzyć. – Będziemy uważnie przyglądać się fazie testowej, aby mieć pewność, że program jest dobrze zbudowany.

Kolejne dotacje na OZE na wsi w marcu

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał dzisiaj, że po uruchomieniu Energii dla Wsi rolnicy będą mogli spodziewać się kolejnego programu wspierającego inwestycje w energetykę odnawialną na terenach wiejskich.

W marcu resort rolnictwa ma zainaugurować nabór wniosków w nowym programie, w którym będzie można pozyskać dofinansowanie na instalacje służące do produkcji i magazynowania energii odnawialnej. Minister rolnictwa nie podał więcej szczegółów na temat tego programu, zaznaczając jedynie, że będzie on miał skromniejszy budżet niż Energia dla Wsi.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

Kilka miesięcy temu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sygnalizowała, że udostępni dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które będzie można przeznaczyć na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych. Więcej na ten temat w artykule: Nowe dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.