REKLAMA
 
REKLAMA

Te grupy odbiorców prądu muszą złożyć wniosek, by zyskać na zamrożeniu cen

Te grupy odbiorców prądu muszą złożyć wniosek, by zyskać na zamrożeniu cen
fot. Gramwzielone.pl

Dzięki rządowej tarczy solidarnościowej każde gospodarstwo domowe zaoszczędzi na rachunkach od 2 do 3 tys. zł. Trzy grupy – rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny – mogą zyskać jeszcze więcej. Muszą jednak pamiętać o złożeniu wniosku.

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą złożyć specjalny wniosek u sprzedawcy lub dystrybutora energii, z którym mają umowę. Mają czas maksymalnie do 30 czerwca br.

– Rządowa tarcza solidarnościowa, która zaczęła obowiązywać w styczniu br., zakłada zamrożenie tegorocznych cen prądu na poziomie z 2022 roku i możliwość zaoszczędzenia od 2 do nawet 3 tys. zł w skali roku, w zależności od typu gospodarstwa domowego. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można z niej skorzystać i kto powinien złożyć u swojego dostawcy energii dodatkowe oświadczenie – mówi Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

REKLAMA

Zamrożone ceny: poziomy zużycia energii

Zamrożenie stawek wprowadzone przez tarczę solidarnościową dotyczy określonych limitów, które wynoszą 2 MWh rocznie dla większości gospodarstw domowych, 2,6 MWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością oraz 3 MWh w przypadku rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Według szacunków na podstawie danych z rachunków klientów PGE Obrót przeciętne gospodarstwo domowe może w tym roku zaoszczędzić dzięki tarczy solidarnościowej nawet 2 tys. zł. Nie musi w tym celu składać żadnych wniosków ani oświadczeń – rachunki będą z automatu rozliczane po ubiegłorocznych stawkach. Inaczej jest jednak w przypadku rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny i rolników.

– Aby skorzystać z przysługującego, wyższego limitu zużycia prądu, niezbędne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia u swojego dostawcy energii w terminie do 30 czerwca br. – mówi Magda Smokowska. – Jeśli ich zużycie energii elektrycznej nie przekroczy limitu ustalonego na poziomie 3 MWh, zapłacą około 2,7 zamiast 5,7 tys. zł, co przekłada się na 3 tys. zł oszczędności w skali roku.

Takie oświadczenia do końca czerwca br. muszą złożyć również gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami. Według wyliczeń PGE Obrót dzięki rządowej tarczy solidarnościowej mogą one zaoszczędzić w tym roku na rachunkach 2,6 tys. zł.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek?

Wzory wniosków i oświadczeń, które trzeba złożyć, aby skorzystać w tym roku z preferencyjnych rozliczeń, są dostępne na stronach internetowych dostawców i dystrybutorów energii. Aby uniknąć wizyty w stacjonarnym punkcie obsługi, oświadczenie można przesłać również online – za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub w systemie gov.pl, podpisując wniosek za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.

Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić na fakturze od dostawcy energii elektrycznej numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE). Potrzebne będą również dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi, czyli numer i kopia Karty Dużej Rodziny, a w przypadku gospodarstw rolnych – numer i kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego dla gruntów za 2022 rok oraz nazwę organu podatkowego, który ją wydał.

– Tarcza solidarnościowa jest odpowiedzią na globalny kryzys i niepewną sytuację na rynku energetycznym. Na stronie internetowej naszej kampanii „Liczy się energia” są dostępne wszystkie szczegóły dotyczące tego wsparcia i informacje, jak z niego skorzystać. Publikujemy też porady, które pokazują, jak w prosty sposób oszczędzać energię elektryczną i uzyskać dzięki temu dodatkowy rabat na rachunek za prąd w kolejnym roku – mówi ekspertka Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Rabat dla oszczędnych

Rabat na poziomie 10 proc. to rozwiązanie, które rząd wprowadził w tarczy solidarnościowej, żeby premiować te gospodarstwa domowe, które oszczędzają prąd. Aby z niego skorzystać, wystarczy w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku zmniejszyć swoje średnie zużycie energii o 1/10. Po spełnieniu tego wymogu rabat (naliczony za cały ten okres 14 miesięcy) zostanie doliczony do rachunków za prąd w kolejnym – 2024 roku.

Gospodarstwa domowe, które nie zmieszczą się w limitach zużycia przyjętych przez rząd, będą z kolei chronione przez mechanizm ceny maksymalnej, zgodnie z którym – niezależnie od wzrostu cen na rynku energetycznym – cena netto za prąd w 2023 roku będzie wynosiła maksymalnie 69 gr/1 kWh w przypadku gospodarstw domowych oraz 78 gr/1 kWh dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji użyteczności publicznej oraz mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Newseria

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Co z producentami?
Czy też będą mogli skorzystać z tego mechanizmu?
Np. rolnik prosument zużywa (netto, po rozliczeniu swojej produkcji) 4000 kWh, po jakich cenach zapłaci za energię?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA