REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy dostarczą turbiny na farmę wiatrową wspierającą elektrolizer

Duńczycy dostarczą turbiny na farmę wiatrową wspierającą elektrolizer
fot. Vestas

Niemiecki Energiepark Bad Lauchstädt złożył zamówienie na turbiny wiatrowe Vestasa o łącznej mocy 50 MW. Zostaną  one zainstalowane na farmie wiatrowej, która dostarczy zieloną energię na potrzeby produkcji zielonego wodoru.

Zamówienie od spółki Energiepark Bad Lauchstädt obejmuje dostawę, instalację i uruchomienie ośmiu turbin V162-6,2 MW na wysokości piasty 169 m. Zawiera ono także 25-letnią umowę serwisową nazwaną Active Output Management 5000, która ma zapewnić optymalną wydajność instalacji.

Zamówione turbiny Vestasa zostaną zamontowane na farmie wiatrowej Bad Lauchstädt TerraWatt w Saksonii-Anhalt w Niemczech.

REKLAMA

– Cieszymy się, że możemy dostarczyć nasze turbiny wiatrowe do Energiepark Bad Lauchstädt. Wiodąca w branży turbina V162-6,2 MW EnVentus idealnie pasuje do tego projektu i pomoże przyspieszyć transformację energetyczną w Niemczech – mówi Jens Kück, wiceprezes ds. sprzedaży na Europę Północną i Środkową w Vestas.

Według planów dostawa i instalacja turbin wiatrowych rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku. Ich uruchomienie zaplanowano na drugi kwartał 2024 roku.

Power-to-X

Wyprodukowaną energię Energiepark Bad Lauchstädt wykorzysta do produkcji ekologicznego wodoru na skalę przemysłową. Elektrolizer ma osiągnąć moc do 30 MW, pracować będzie w pobliżu farmy wiatrowej.

REKLAMA

– Power-to-X to kluczowa technologia na drodze do dekarbonizacji i pośredniej elektryfikacji sektorów „trudnych do obniżenia emisji”, takich jak transport ciężki i przemysł chemiczny. Wytwarzając energię elektryczną z odnawialnych i czystych źródeł energii, nasza technologia zapewnia podstawę do łączenia zielonej energii elektrycznej i wodoru na skalę przemysłową – zaznacza Jan Hagen, CTO na Europę Północną i Środkową w Vestas.

Polska inwestycja

W ostatnim czasie pojawiła się informacja o inwestycji Vestasa w fabrykę w Polsce. Producent elektrowni wiatrowych wygrał przetarg na zakup zakładu produkującego fundamenty morskich elektrowni wiatrowych. Znajduje się on na szczecińskiej wyspie Gryfia.

Fabryka wykupiona zostanie za 170,5 mln zł. Więcej informacji w artykule: Vestas kupił fabrykę fundamentów morskich wiatraków w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA