REKLAMA
 
REKLAMA

Tu mogą powstać pierwsze reaktory BWRX-300

Tu mogą powstać pierwsze reaktory BWRX-300
fot. Orlen Synthos Green Energy

Podczas konferencji w PKN Orlen wymieniono siedem pierwszych potencjalnych lokalizacji reaktorów BWRX-300. Energetykę jądrową w Polsce rozwijać będzie spółka Orlen Synthos Green Energy.

Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg–Stalowa Wola oraz Warszawa – takie potencjalne miejsca budowy reaktorów jądrowych BWRX-300 wskazane zostały podczas konferencji PKN Orlen.

Polska gospodarka potrzebuje taniej i czystej energii, by mogła być nowoczesna i konkurencyjna. Dlatego podejmujemy konkretne działania, które realnie przybliżają nas do tego celu. Mała energetyka jądrowa to nie jest już tylko wizja przyszłości. Do 2030 roku chcemy zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

REKLAMA

Głos społeczności lokalnych

Jak podaje Orlen Synthos Green Energy, spółka sprawdziła kilkadziesiąt lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych i wytypowała siedem optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania geologiczne.

Po potwierdzeniu potencjału inwestor zamierza zaprosić do dialogu lokalne społeczności w każdej lokalizacji. Decyzje o budowie mają być podejmowane dopiero po osiągnięciu porozumienia.

Wytypowaliśmy kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji, w których możliwa byłaby realizacja tej strategicznej inwestycji.  Dostrzegamy duże zainteresowanie samorządów, świadomych płynących z niej korzyści. W pierwszym etapie wybraliśmy siedem najbardziej perspektywicznych miejsc. Kluczowe dla nas jest jednak poparcie społeczne, dlatego będziemy prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to około 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około 1000 w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów – wylicza Obajtek.

Po przeprowadzonych badaniach i wstępnych konsultacjach z samorządami Orlen Synthos Green Energy będzie przez kolejne dwa lata szczegółowo analizować możliwości budowy pierwszego małego bloku jądrowego w pobliżu: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, SSE Tarnobrzeg–Stalowa Wola oraz Warszawy. W tych lokalizacjach znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności.

Technologia SMR

Jak zapewnia Orlen, małe bloki jądrowe (small modular reactors, SMR) to jednostki spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wyposażone są w mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu jednostka może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. To pozwala na bezpieczną eksploatację i łatwiejsze lokalizowanie SMR-ów.

Instalacja taka ma niewielkie rozmiary, potrzebuje około 10 proc. terenu wymaganego do budowy dużej elektrowni jądrowej. Blok energetyczny SMR-a składa się z: budynku reaktora, budynku maszynowni, budynku nastawni, budynku odpadów promieniotwórczych oraz budynku zaplecza remontowego maszynowni. Cały zajmować ma powierzchnię odpowiadającą wielkości boiska piłkarskiego.

REKLAMA

Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z małego bloku jądrowego docelowo ma być wielokrotnie niższy niż w przypadku energii pochodzącej z gazu. Jedna instalacja zabezpieczy potrzeby około 300–350 tys. gospodarstw domowych.

Dzięki zastosowaniu amerykańskiej technologii BWRX-300 małe bloki jądrowe mają być w stanie wytwarzać w sposób ciągły energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat.

Obecnie Polska poszukuje kolejnych rozwiązań energetycznych. Potrzebuje bezpiecznego źródła energii, aby chronić się przed szkodliwymi wpływami Rosji. Polska potrzebuje czystego źródła energii, aby wypełnić zobowiązania klimatyczne. Potrzebuje też niezawodnego źródła energii, aby napędzać gospodarkę i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Jestem przekonany, że bezpieczna, czysta i niezawodna energia jądrowa z małych reaktorów modułowych (SMR) GE-Hitachi jest ważną częścią tego rozwiązania – zaznacza Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Orlen Synthos Green Energy planuje do 2030 roku wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie (pierwszy jest w kanadyjskim Darlington). Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

W realizację inwestycji Orlenu zaangażowanych ma być co najmniej kilkadziesiąt polskich firm uczestniczących w łańcuchu dostaw. Jak podaje inwestor, wygeneruje ona także setki nowych miejsc pracy w wielu branżach – dla wysoko i średnio wykwalifikowanej kadry w samej elektrowni, ale też dla pracowników budowlanych i transportowych na etapie realizacji projektów.

Finansowanie projektu

W celu zapewnienia finansowania budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce Orlen Synthos Green Energy zawarł wczoraj umowy o współpracy z czterema bankami: BGK, Pekao SA, PKO Bankiem Polskim i Santander Bankiem Polskim SA.

Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu. Ta umowa pokazuje, że projekt jest bankowalny – skomentował Jarosław Grodzki, przewodniczący Rady Nadzorczej Orlen Synthos Green Energy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 18-04-2023 08:56

Brak jest dwu najbardziej oczywistych lokalizacji z uwagi na produkowanie w nich właśnie olbrzymich ilości amoniaku,który dzisiaj ,,zjada” około 20% zapotrzebowania całej Polski na gaz,a z gazem mamy problemy bo po pierwsze 93% musimy importować z zewnątrz,po drugie cena jest mocno zmienna i zależna od światowej paniki (lub braku paniki) a z tego powodu cierpi rynek rolny.

@alladyn-solar-batt jak się udało obliczyć te 93% importu ?? Poważnie się pytam, bo z danych oficjalnych wydobycie w Polsce to prawie 3,5 mld m3, przy ogólnej konsumpcji coś ponad 20 mld m3 … oczywiście te 3,5 to tylko to co wydobywamy w Polsce, a nie polskie koncesje w innych częściach świata

Na youtube wypowiadał się fizyk jądrowy Aleksander Woźny, że od paru lat ośrodki badawcze wpadły w oslupienie i potwierdzają, że zmniejszył się wymiar atomu wodoru. Opisywał jak to w praktyce doświadczenie pomiaru wygląda. Ta zmiana rozmiaru zmienia właściwości materii i w konsekwencji drastycznie spadły czasy półrozpadu pierwiastków promieniotwórczych, uranu do 2lat. Może to ściema, ale jeśli coś jest na rzeczy, to arsenały nuklearne to bezużyteczny szmelc, a jeśli powstaną reaktory atomowe na to na jakim paliwie?

alladyn-solar-batt 18-04-2023 18:21

Ogólna konsumpcja przekroczyła tej zimy ekwiwalent 23 mld.Ekwiwalent, bo dzięki ciepłej i przychylnej aurze nie osiągnęli zapotrzebowania większego niż ,, szczytowo średnie”.Nadto rośnie ilość jednostek wytwarzania gazowo- parowych zastępujących interwencyjnie moce ,,wypadających” z systemu jednostek na węgiel których ilość awarii rośnie do kwadratu kolejnych lat eksploatacji gdzie większość tych jednistek na węglu swój żywot projektowy zakończył w roku 2019.To nie jest tak, że stojąca w gotowości do podania mocy dla PSE jednostka w gazie – gdy mac dostarczaniu nie zużywa cholernie dużych ilości gazu.Zużywa.W tym temacie jak dramatycznie często obecnie jednostki gazowe zmuszone są zastępczo generować wskutek awarii technicznych rzekomo (zapewniających bezpieczeństwo systemowe) będących atutami Polski jednostek wytwarzania na węglu nie jest chlubą PiS i nie jest w pełni raportowane także w sferze zużytego gazu.Natomiast awarie te ku uciesze Rządu (małpa z brzytwą cieszy się) wpłynęły już na to, że mimo braku (brutto) porycia w zaopatrzeniu Polski w odpowiednie zapasy węgli energetycznych na każdy kolejny sezon- ich faktyczne zużycie (węglu energetycznych) ma tendencję spadkową ( oczywiście w połączeniu zciepłą zimą).Rząd nie ma jednak rozeznania jak by to wyszło gdyby-jednak- przyszła Zima mroźna i dłuższą choćby o 2 tygodnie.Przypomnę, że w 2022 roku po raz pierwszy w historii popednich 50-ciu lat jedenaście elektrociepłowni w Polsce nie zgromadziło na zwałach nawet ustawowo ,,zagwarantowanego” zapasu węgla na bieżące wytwarzanie.Założe się , że 2022 nie był tutaj jedyny….

@adam ale mnie rozbawiłeś, teoria godna płasko ziemcy. Ty tak na serio to rozważasz ze może być prawdą? 😂😂😂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA