REKLAMA
 
REKLAMA

Ignitis wybrał wykonawców inwestycji w ESP

Ignitis wybrał wykonawców inwestycji w ESP
fot. Ignitis

Grupa Ignitis zamierza rozbudować swoją elektrownię szczytowo-pompową. Projekt ma zwiększyć moc instalacji o 110 MW

Wiadomo, kto przeprowadzi rozbudowę elektrowni szczytowo-pompowej (ESP) na Litwie. Grupa Ignitis, litewska państwowa grupa energetyczna, do której należy elektrownia szczytowo-pompowa Kruonis, wybrała wykonawców piątego bloku. Jak podkreśla Ignitis, jest to strategicznie ważny obiekt dla litewskiego systemu elektroenergetycznego, który obecnie wchodzi w końcowy etap synchronizacji z europejskimi sieciami, uzależniając się od połączenia z Rosją.

Elektrownia szczytowo-pompowa Kruonis obecnie posiada moc 900 MW. Dobudowa kolejnego bloku oznacza kolejne 110 MW. Ignitis powierzy realizację tego projektu niemieckiej Grupie Voigt, która specjalizuje się w energetyce wodnej.

REKLAMA

Większe możliwości bilansowania

Elektrownia Kruonis leży w pobliżu miejscowości Kronie (lit. Kruonis), 34 km na wschód od Kowna. Obecnie pracują w niej cztery bloki o maksymalnej mocy 225 MW każdy. Jak podaje Ignitis, są one w stanie świadczyć usługi bilansowania, jednak mają ograniczoną „elastyczność” i nie będą w stanie zaspokoić spodziewanego zwiększonego zapotrzebowania na dodatkowe usługi w najbliższej przyszłości.

Piąty blok, który zbuduje Grupa Voigt, będzie posiadał maksymalną moc 110 MW. Jak poinformował Ignitis: „Szerszy zakres parametrów piątego bloku ESP Kruonis znacząco przyczyni się do niezależności energetycznej regionu, pomoże zapewnić rozwój odnawialnych źródeł energii i niezawodność systemu energetycznego”.

Nowy blok ma pracować w szerszym zakresie w trybie wytwórczym – od 0 MW zamiast planowanych 44 MW. Natomiast w trybie pompowym będzie mógł pracować z mocą od 59 MW zamiast planowanego dolnego limitu 77 MW.

Wartość projektu

Usługi inżynieryjne i konserwacyjne FIDIC dla projektu budowy piątego bloku ESP świadczyć będzie firma Fichtner.

REKLAMA

Wszystkie planowane działania związane z inwestycją mają kosztować około 150 mln euro. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2026 roku.

Jak wyjaśnia Ignitis, ESP Kruonis w okresach niskiego zapotrzebowania, zwykle w nocy, pracuje w trybie pompowym i wykorzystuje nadwyżki tańszej energii. Litewska ESP podnosi wodę z dolnego Zalewu Kowieńskiego do górnego zbiornika o powierzchni 303 ha, który znajduje się 100 m nad poziomem wody zalewu. W okresach szczytowego zapotrzebowania na energię w dzień ESP działa jak tradycyjna elektrownia wodna.

 

 

Według informacji Ignitis elektrownia szczytowo-pompowa Kruonis może w sposób nieprzerwany zaopatrywać całą Litwę w energię elektryczną przez 12 godzin przy mocy 900 MW.

Obiekt jest w sanie zapewnić Litwie 94 proc. całkowitych niezbędnych rezerw energii w nagłych przypadkach. W razie potrzeby instalację można uruchomić z pełną mocą w mniej niż dwie minuty.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Litwę stać i przede wszystkim rozumieją jaką swobodę daje ESP. Matołki z Polski,pokorumpowane z mafią górniczą patrzą jedynie na rok ,dwa do przodu…

@Jacek my tez mamy ESP. Budowa ESP trwa spore lata i sporo niestety kosztuje. Są inne rozwiązania. Przede wszystkim stymulacja (taryfy dynamiczne obowiązkowe) i elektromobilność V2G. Te 2 elementy pozwolą dużo lepiej wykorzystać środki niż ESP. Pamiętaj że każdy elektryk to zaoszczedzone dolary na brak zakupu ropy !

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA