REKLAMA
 
REKLAMA

Energa uruchomiła GPZ wyposażony w fotowoltaikę

Energa uruchomiła GPZ wyposażony w fotowoltaikę
fot. Energa-Operator

Kolejny Główny Punkt Zasilania (GPZ) w województwie mazowieckim zwiększy możliwości przyłączania OZE do sieci. Spółka Energa-Operator, odpowiedzialna za inwestycję, zdecydowała się na zainstalowanie PV na potrzeby zasilania obiektu.

Energa-Operator zakończyła budowę GPZ w Drobinie, w województwie mazowieckim. Inwestycja prowadzona była systemem gospodarczym – za organizację wszystkich działań dotyczących powstania punktu odpowiadała spółka. Korzystała przy realizacji projektu z własnej kadry inżynieryjno-technicznej.

W ramach prac zbudowana została stacja transformatorowa 110/15 kV i dwutorowa linia kablowa 110 kV, która posłużyła do przyłączenia obiektu do sieci wysokiego napięcia (WN). Został on również powiązany z siecią średniego napięcia (SN). Energa-Operator podaje, że nowe linie elektroenergetyczne pozwoliły na zmianę topologii sieci WN i SN, a przez to optymalizację rozpływów mocy i obciążeń w sieciach SN. Dotychczasowe linie elektroenergetyczne zostały podzielone na krótsze odcinki, co znacznie przyspieszy lokalizowanie i usuwanie awarii.

REKLAMA

Energa-Operator informuje, że budowa stacji umożliwi dalszy rozwój dużej polskiej sieci spożywczej.

Zasilanie z PV

Zbudowana stacja elektroenergetyczna dodatkowo wyposażona została we własną instalację fotowoltaiczną.

Jest to instalacja o niewielkiej mocy – 6 kW. Produkowana przez nią energia wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby własne obiektu, np. zasilanie urządzeń sterujących infrastrukturą znajdujących się w GPZ, zasilanie klimatyzacji lub ogrzewania, zasilanie wewnętrznej instalacji elektrycznej w budynku itp. – poinformował nas Grzegorz Baran, koordynator ds. kontaktu z mediami w spółce Energa-Operator.

REKLAMA

Cały proces inwestycyjny przeprowadzony został w niecałe dwa lata.

Modernizacje GPZ

Główne Punkty Zasilania to stacje elektroenergetyczne kluczowe dla systemu dystrybucyjnego. Transformują wysokie napięcie (110 kV), z którego wykorzystaniem energia elektryczna przesyłana jest na większe odległości, na napięcie średnie (15 kV). Pozwalają na zapewnienie znacznej mocy, potrzebnej zwłaszcza przedsiębiorcom.

W różnych regionach Polski trwają obecnie prace obejmujące budowę lub modernizację GPZ. Na przykład spółka PGE Dystrybucja niedawno informowała, że jej rzeszowski oddział planuje przebudowę GPZ w Staszowie. W zeszłym roku ten sam oddział PGE rozpoczął modernizację stacji 110/15 kV Boguchwała, a oddział białostocki rozpoczął inwestycję na stacji 110/15 kV Łomża 1. Także warszawski Stoen Operator planuje takie działania w ramach rozwoju swojej sieci elektroenergetycznej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA