REKLAMA
 
REKLAMA

Polskie osiedle prawie w całości zasilane z OZE

Polskie osiedle prawie w całości zasilane z OZE
Euros Energy

Na jednym z osiedli w Polsce nawet 90 proc. energii potrzebnej do ogrzewania mieszkań i wody ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Będzie to efekt realizacji projektu Ciepłownia Przyszłości. Wyróżnia go to, że koncentruje się na zasilaniu całego osiedla bloków wielorodzinnych, a nie tylko domów jednorodzinnych, które coraz częściej są projektowane i budowane jako obiekty o dużej samowystarczalności energetycznej. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) realizuje projekt Ciepłownia Przyszłości, w który zaangażowana jest firma Euros Energy jako wykonawca i autor instalacji i technologii. To polska spółka inżynieryjna zajmująca się energetyką wykorzystującą zasoby odnawialne. Partnerem technologicznym projektu jest Mitsubishi Electric.

Pierwszy demonstrator technologii zaproponowanej w ramach projektu powstaje w Lidzbarku Warmińskim. Będzie on zasilał w ciepło większość budynków na Osiedlu Astronomów, ponadto posłuży do przygotowania ciepłej wody użytkowej na potrzeby mieszkańców. Jak podaje Euros Energy, Ciepłownia Przyszłości będzie w ponad 90 proc. wykorzystywać lokalnie dostępne odnawialne źródła energii.

REKLAMA

Ciepłownia Przyszłości zapewni niemal całkowitą dekarbonizację systemu ciepłowniczego i osiągnięcie neutralności klimatycznej. To unikalne rozwiązanie, wykorzystujące połączenie pomp ciepła z trójstopniowym systemem magazynowania. Nasz pełnoskalowy demonstrator technologii pomp ciepła i magazynów ciepła istotnie wpłynie na transformację energetyczną w Polsce oraz wytyczy kierunek inny niż wykorzystywanie gazu ziemnego jako paliwa zastępczego dla węgla – wyjaśnia dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy.

Uruchomienie Demonstratora Technologii Ciepłowni Przyszłości Euros Energy HC Plant ma nastąpić do listopada 2023 roku.

REKLAMA

Model dla ciepłownictwa

Ciepłownie w Polsce wciąż wykorzystują głównie paliwa kopalne, dlatego w najbliższych latach ciepłownictwo systemowe czekają duże zmiany. W ramach dążenia do dekarbonizacji naszego kraju w wielu projektach spalanie węgla zastępowane jest spalaniem gazu ziemnego. Projekt Ciepłownia Przyszłości zakłada całkowite wyłączenie procesów spalania, zwłaszcza węgla.

W związku z przyjętymi założeniami Euros Energy wdrożył system pomp ciepła zintegrowany z trzema innymi źródłami: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym i wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System dodatkowo będzie zasilać energia produkowana na miejscu z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz energia z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej.

Polscy naukowcy podkreślają, że rozwiązanie jest w pełni skalowalne. Euros Energy już planuje kolejne realizacje wykorzystujące potencjał Ciepłowni Przyszłości. Jak zaznacza, jest to pierwszy projekt w kraju realizowany przez polskich badaczy skupiający się na neutralności klimatycznej całego osiedla bloków mieszkalnych.

Ciepłownia Przyszłości została częściowo sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ile wynosi koszt takiej trójstopniowej instalacji oraz ile wyemitowano CO2 do jego produkcji? Warto pamiętać aby liczyć emisję w całym cyklu życia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA