REKLAMA
 
REKLAMA

PGE Ventures zarobił na inwestycjach w startupy

PGE Ventures zarobił na inwestycjach w startupy
Fot. Pixabay- Gerd Altmann

Należący do Grupy PGE fundusz venture capital PGE Ventures zrealizował kolejne wyjście z inwestycji, osiągając kilkukrotny zwrot zainwestowanych środków. Przedmiotem transakcji jest sprzedaż udziałów w polskiej spółce technologicznej działającej w sektorze Internetu rzeczy (IoT).

PGE Ventures zakończył trwającą cztery lata obecność spółce PySENSE, która działa w sektorze rozwiązań IoT, głównie dla energetyki i przemysłu. Głównym produktem PySENSE są modemy komunikacji bezprzewodowej dla liczników energii elektrycznej. Firma korzysta z najnowszych technologii komunikacyjnych, w tym 4G i 5G, oraz częstotliwości 450 MHz przeznaczonej dla energetyki.

Nie ujawniono warunków transakcji. Wiadomo natomiast, że cena sprzedaży udziałów pozwoliła osiągnąć przychód z tej inwestycji na poziomie prawie czterokrotnie przekraczającym zainwestowaną przez PGE Ventures kwotę. Pozyskane środki fundusz przeznaczy na zrealizowanie kolejnych inwestycji kapitałowych. Dwie z nich PGE Ventures zaplanował jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Tomasz Leszczyński, założyciel PySENSE, powiedział, że współpraca z funduszem PGE Ventures pozwoliła firmie w początkowej fazie rozwoju na zbudowanie zespołu i stworzenie stabilnej struktury organizacyjnej oraz ułatwienie realizacji projektów.

REKLAMA

Strategia inwestycyjna PGE Ventures

Nie jest to pierwszy projekt inwestycyjny PGE Ventures na rynku startupów. W listopadzie 2022 r. po zrealizowaniu celów inwestycyjnych PGE zakończyła inwestycję w Lerta S.A. Obecnie Lerta S.A. jest kontrolowana przez działającą na rynku fotowoltaicznym firmę Photon Energy. Do tej pory PGE Ventures wraz z funduszami satelickimi zainwestował już w 51 startupów na różnych etapach działalności.

PGE Ventures podkreśla, że sprzedaż udziałów w PySENSE wpisuje się w strategię spółki i spełnia przyjęte przez nią kryteria w zakresie wyjść inwestycyjnych. Dotyczy to zarówno wymiaru finansowego poprzez uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu, jak i wymiaru strategicznego, który zakłada kilkuletni horyzont inwestycyjny.

Aktualnie w portfelu inwestycyjnym PGE Ventures są jeszcze spółki: Scanway Sp. z o.o., Absyss Glass Group Sp. z o.o., IC Solutions Sp. z o.o. oraz ConnectPoint Sp. z o.o.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA