Amerykanie wstrzymali budowę małych reaktorów jądrowych

Amerykanie wstrzymali budowę małych reaktorów jądrowych
NuScale

Amerykańska firma NuScale, która miała budować małe reaktory jądrowe między innymi dla KGHM, zdecydowała o zawieszeniu swojej pilotażowej inwestycji. KGHM zapewnia, że Amerykanie nie wycofali się z umowy dotyczącej wspólnych inwestycji w Polsce.

NuScale Power Corporation to czołowa amerykańska firma rozwijająca technologię modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2020 r. NuScale otrzymało od federalnego Departamentu Energii zgodę na budowę swojej referencyjnej instalacji w ramach projektu o nazwie Carbon Free Power Project (CFPP). Koszt tej inwestycji został oszacowany na 1,35 mld dolarów. Wcześniej NuScale dostało rządowe granty w łącznej wysokości około 600 mln dolarów na prace projektowe.

W ramach przedsięwzięcia Carbon Free Power Project przewidziano budowę sześciu reaktorów o łącznej mocy 462 MW. Miały one powstać w stanie Utah do 2030 r.

REKLAMA

Na początku tego roku amerykańska firma uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA. Jej projekt stał się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do realizacji w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych.

Wzrost kosztów produkcji

Chociaż budowa reaktorów w Utah jeszcze się nie zaczęła, to Amerykanie mocno podnieśli planowany CAPEX. W styczniu br. amerykańska firma zasygnalizowała wzrost prognozowanego kosztu produkcji energii – z 53 dolarów/MWh do 89 dolarów/MWh, czyli o 53 proc. Teraz NuScale poinformował o wstrzymaniu projektu z powodu zbyt małego zainteresowania inwestorów.

NuScale zapewnia, że decyzja o wstrzymaniu inwestycji w Utah nie oznacza, że firma zrezygnuje z innych planowanych projektów. Wcześniej Amerykanie nawiązali partnerstwa mające na celu budowę reaktorów jądrowych między innymi w Rumunii, Kazachstanie i Polsce. W naszym kraju reaktory jądrowe z NuScale chce postawić KGHM.

KGHM zaprzecza

W zeszłym roku polski koncern złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii w sprawie warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. Reaktory o takiej jednostkowej mocy rozwija NuScale.

REKLAMA

Wczoraj „Rzeczpospolita” poinformowała, że NuScale wycofał się z umowy KGHM. Polski koncern miedziowy jednak zaprzeczył tej informacji w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.