REKLAMA
 
REKLAMA

Europejski potentat chce zmniejszyć inwestycje w OZE

Europejski potentat chce zmniejszyć inwestycje w OZE
fot. 3SUN

Jeden z największych w skali globalnej inwestorów na rynku odnawialnych źródeł energii zamierza nieco wyhamować tempo rozwoju nowych projektów. Wśród inwestycji na najbliższe trzy lata wskazuje jeden priorytet.

Włoski Enel od maja br. ma nowego dyrektora generalnego, który ostatnio przedstawił strategię firmy na kolejne lata. To przedsiębiorstwo energetyczne jest włoskim liderem w obszarze OZE, zajmującym jedno z czołowych miejsc na świecie wśród deweloperów zajmujących się energią odnawialną. Działa między innymi poprzez swoją spółkę Enel Green Power.

Jak podał Reuters, Flavio Cattaneo, nowy dyrektor generalny Enel, zamierza ograniczyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W ciągu najbliższych trzech lat zamierza skoncentrować się na obszarze sieci elektroenergetycznych.

REKLAMA

Miliardy euro na modernizację infrastruktury sieciowej

Enel planuje przeznaczyć 35,8 mld euro brutto na inwestycje do 2026 r. Z tego prawie 19 mld euro ma być przeznaczone na modernizację i zwiększenie odporności sieci.

Jednocześnie dyrektor Enel zapowiada zmianę podejścia do wydatków na projekty OZE. Wobec rosnących stóp procentowych i coraz wyższych kosztów realizacji projektów zamierza ostrożniej wybierać przyszłe inwestycje. Na lądową energetykę wiatrową, fotowoltaikę i magazynowanie energii chce przeznaczyć 12,1 mld euro brutto do 2026 r.

Przedsiębiorstwo szacuje, że w najbliższych trzech latach doda około 13 GW mocy zainstalowanej w swoich projektach na całym świecie, także realizowanych w partnerstwach z innymi spółkami.

REKLAMA

Zmniejszyć zadłużenie

Według informacji przekazanych przez Reuters w tym roku zadłużenie netto Grupy Enel ma osiągnąć poziom 60-61 mld euro. Nowy dyrektor miał się zobowiązać, że przedsiębiorstwo nie będzie zwiększać zadłużenia.

Decyzja o inwestowaniu przede wszystkim w sieci ma wynikać z większej przewidywalności finansowej tego typu działalności. Jednak analitycy ostrzegają, że ograniczenie inwestycji w OZE może w większym stopniu uzależnić grupę od zewnętrznych dostawców energii.

Inwestycje Enel w produkcję paneli PV

Działalność włoskiego przedsiębiorstwa w obszarze OZE obejmuje różne technologie i aktywności. W tym roku spółka włączyła się w pomoc Ukrainie. Została partnerem w ogłoszonym przez Komisję Europejską projekcie „Promyk nadziei”. Ma on na celu zapewnienie Ukrainie komponentów do budowy instalacji fotowoltaicznych. Enel zdecydował się na dostarczenie Ukrainie 5,7 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 350 W każdy (około 2 MW łącznie).

Włosi produkują panele fotowoltaiczne w fabryce firmy 3SUN należącej do Grupy Enel. Dwa lata temu zapowiadała ona zwiększenie mocy produkcyjnych sycylijskiego zakładu do do 3 GW w roku 2023. W zeszłym roku pozyskała na projekt rozbudowy 118 mln euro z europejskiego Funduszu Innowacyjnego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA