REKLAMA
 
REKLAMA

Włoski Enel uruchomił baterie o pojemności ponad 0,5 GWh

Włoski Enel uruchomił baterie o pojemności ponad 0,5 GWh
fot. Enel

Nowe bateryjne magazyny energii Enel trzykrotnie zwiększają pojemność gromadzenia energii na potrzeby sieci energetycznej w Teksasie. W przyszłym roku firma zamierza dołożyć jeszcze więcej inwestycji bateryjnych.

Enel North America, spółka zależna włoskiego koncernu energetycznego Enel, zbudowała akumulatorowe magazyny energii (BESS) o łącznej mocy i pojemności 369 MW/555 MWh w Teksasie. Magazyny wykorzystywane są na potrzeby sieci energetycznej, zwiększając ich elastyczność i niezawodność dostaw energii. Spółka podkreśla, że w tym roku było to szczególnie istotne ze względu na rekordowe w tym stanie zapotrzebowanie na energię w wyniku ekstremalnych upałów i wzrostu populacji.

Wszystkie nowe magazyny energii znajdują się w pobliżu należących do Enel odnawialnych źródeł energii. Obejmują one:

REKLAMA

  • dwa magazyny 59 MW/89 MWh przy farmach fotowoltaicznych Blue Jay Solar  i Roseland Solar w pobliżu Riesel;
  • dwa magazyny 57 MW/86 MWh przy inwestycjach High Lonesome Wind i Roadrunner Solar w pobliżu McCamey;
  • magazyn 137 MW/206 MWh przy farmie wiatrowej Azure Sky Wind w pobliżu Throckmorton.

Ponad 1 GWh w przyszłym roku

Wdrożone nowe magazyny BESS zwiększyły całkowitą operacyjną moc i pojemność magazynowania energii przez Enel w Teksasie do 520 MW/780 MWh. Firma zapowiada, że w przyszłym roku dołoży do tego kolejne magazyny o mocy i pojemności 823 MW/1,234 GWh.

Firma zamierza w sposób ciągły angażować się we wzmacnianie stanowej sieci energetycznej w Teksasie w ramach rynku ERCOT (Electric Reliability Council of Texas). Pozwalają jej na to zróżnicowane zasoby OZE znajdujące się w portfelu spółki. Obejmują one 3,3 GW mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej i wiatrowej, a także około 200 MW mocy w ramach usługi demand response.

Wsparcie energetyczne

Enel dotychczas uruchomił w Teksasie siedem bateryjnych magazynów energii. Wszystkie wykorzystywane są na potrzeby sieci ERCOT. Zapewniają energię elektryczną w sytuacjach awaryjnych, zapobiegają przerwom w dostawach prądu i pomagają w utrzymaniu częstotliwości sieci na co dzień. Jak podaje spółka, przechowuje ona stale do 325 MWh dostępnej energii elektrycznej, która w razie potrzeby może zostać przekazana do sieci w ciągu kilku sekund. Taka ilość energii ma wystarczać do zasilania około 65 tys. domów w szczycie zapotrzebowania.

REKLAMA

– Zwiększenie zasobów i elastyczności energetycznej poprzez rozwiązania takie jak magazynowanie energii w akumulatorach, reagowanie na popyt i wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych jest kluczem do wzmocnienia sieci energetycznej i zapewnienia dostępności energii dla Teksańczyków w okresach wysokiego zapotrzebowania – skomentował Paolo Romanacci, szef działu energii odnawialnej Enel Green Power North America w Ameryce Północnej.

Wcześniej w tym miesiącu (6 września) operator rynku ERCOT ogłosił stan zagrożenia energetycznego, gdy wyczerpały się dostępne rezerwy pozwalające na stabilizowanie systemu elektroenergetycznego. Aby zapobiec przerwom w dostawie energii, Enel dostarczył wówczas do sieci około 524 MWh energii elektrycznej z siedmiu działających BESS. Jednocześnie ERCOT i lokalne przedsiębiorstwa energetyczne wezwały Enel do udostępnienia około 145 MW mocy w ramach usługi demand response. W tym samym dniu odnawialne źródła energii Enel w Teksasie (PV i wiatrowe) wygenerowały około 19,9 GWh energii.

Szeroki wachlarz usług OZE dla Teksasu

Oprócz magazynów energii wspierających sieć energetyczną Teksasu, a także rozwijanych tam projektów wiatrowych i słonecznych Enel uruchomił również detaliczną ofertę sprzedaży energii w tym stanie USA. Umożliwia ona klientom z sektora komercyjnego i przemysłowego zakup energii odnawialnej bezpośrednio z aktywów wytwórczych spółki.

Do tego dział Grupy Enel zajmujący się e-mobilnością – Enel X Way – uruchomił na terenie Teksasu ponad 12,4 tys. ładowarek do pojazdów elektrycznych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA