Prezydent powołał nową minister klimatu i środowiska

Prezydent powołał nową minister klimatu i środowiska
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zmiany w kierownictwie kluczowego ministerstwa dla obszaru energetyki i odnawialnych źródeł energii stały się faktem. Ministerstwem Klimatu i Środowiska pokieruje Paulina Hennig-Kloska.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda dzisiaj przyjął ślubowanie od nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Również dzisiaj ustępująca minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przekazała resort w ręce nowej minister.

Paulina Hennig-Kloska, nowa szefowa resortu klimatu, otrzymała od dotychczasowej minister podsumowanie 8 lat działalności ministerstwa. Raport zawiera bilans działań i zestawienie najważniejszych realizowanych projektów w obszarach klimatu oraz energii i środowiska, których kontynuacja – zdaniem ustępującego kierownictwa resortu – jest kluczowa w kolejnych latach.

REKLAMA

Doświadczenie nowej minister

Paulina Hennig-Kloska jest absolwentką politologii. Ukończyła studia licencjackie w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w 1999 r., a następnie w 2001 r. uzyskała magisterium na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2005 r. ukończyła także studia podyplomowe w zakresie analizy finansowej i controllingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Przez kilkanaście lat zajmowała kierownicze stanowiska w branży bankowej, pracując m.in. jako dyrektor oddziału banku i dyrektor centrum biznesowego.

Paulina Hennig-Kloska od 2019 r. jest posłanką na Sejm Rzeczpospolitej Polski kolejnych kadencji (VIII, IX i X). W trakcie prac w Sejmie zainicjowała powstanie parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich. Ponadto w Sejmie IX kadencji należała do Komisji Zdrowia, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Nowa minister klimatu i środowiska weszła do Sejmu obecnej kadencji z list partii Polska 2050.

REKLAMA

Jednocześnie ustępujący premier Mateusz Morawiecki odwołał dotychczasowych wiceministrów klimatu i środowiska: Małgorzatę Golińską, Edwarda Siarkę, Piotra Dziadzię i Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego, a także Ireneusza Zyskę, który w ustępującym rządzie pełnił funkcję pełnomocnika premiera ds. odnawialnych źródeł energii.

Na razie nie są znane nazwiska nowych wiceministrów klimatu, nie jest też wiadome, czy zostanie utrzymany dotychczasowy podział departamentów w MKiŚ.

Więcej na temat programu nowego rządu w obszarze odnawialnych źródeł energii i zadań, które ma w tym zakresie wykonać resort klimatu kierowany przez Paulinę Hennig-Kloskę, w artykule: Co nowy rząd przyniesie rynkowi OZE i prosumentom?.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.