REKLAMA
 
REKLAMA

URE podał średnią cenę energii na rynku konkurencyjnym

URE podał średnią cenę energii na rynku konkurencyjnym
fot. Anna Valberg/Unsplash

Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym za trzeci kwartał 2023 r. Zanotowała ona nieznaczny spadek względem okresów wcześniejszych. 

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym dotyczy sprzedaży energii (wolumenu i wartości energii sprzedanej) realizowanej przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. na giełdę energii oraz do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych. Wyliczenia średniej ceny nie uwzględniają sprzedaży energii na rynek bilansujący.

Kwartalna cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym jest ważna dla starszych prosumentów firmowych, którzy nie przeszli na inny system rozliczeń. Jest ona bowiem w ich przypadku podstawą ustalania przychodów za nadwyżki energii wprowadzanej do sieci.

REKLAMA

Teraz Urząd Regulacji Energetyki (URE) podał średnią cenę sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym za trzeci kwartał br. Jak wskazuje, wyniosła ona 736,39 zł/MWh i nieznacznie spadła (o 2 proc.) względem ceny z kwartału wcześniejszego.

REKLAMA

 

Wykres pokazujący średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym od trzeciego kwartału 2021 do trzeciego kwartału 2023
Wykres. Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym od trzeciego kwartału 2021 do trzeciego kwartału 2023 (zł/MWh). Źródło: URE

Stabilizacja cen

Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że w trzecim kwartale 2023 r. nastąpiła stabilizacja cen energii na rynku konkurencyjnym i wyhamowanie trendu spadkowego obserwowanego w drugim kwartale.

Aktualna średnia cena energii elektrycznej na tym rynku jest wyższa o około 30 proc. niż w analogicznym okresie 2022 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tadek49latpracybiedak 03-01-2024 20:20

Całe zamieszanie cen energii to manipulacja i przekręt za to powinno się karać karą śmierci, nie żartuję to skurwysyństwo niby biznesu!!!!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA