PSE wczoraj mocno ograniczył pracę OZE

PSE wczoraj mocno ograniczył pracę OZE
Fronius

Po raz drugi w tym roku PSE zarządził ograniczenie pracy odnawialnych źródeł energii. Wczoraj w południe redukcja polecona przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego sięgnęła aż 2,6 GW.

W piątek 8 marca rekord produkcji energii odnotowały elektrownie fotowoltaiczne, których zainstalowana moc w naszym kraju przekracza już 17 GW.

W piątkowe południe Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały pracę znajdujących się w kraju systemów fotowoltaicznych na poziomie ponad 10,5 GW. To wynik lepszy o ponad 1,2 GW od poprzedniego rekordu generacji z PV ustanowionego 6 września 2023 r.

REKLAMA

Mimo tak wysokiej generacji z fotowoltaiki PSE nie zarządził redukcji pracy elektrowni PV, będąc w stanie zarządzać krajowym systemem elektroenergetycznym bez konieczności sięgania po narzędzie określane jako nierynkowe redysponowanie jednostek wytwórczych.

Inaczej było w weekend. Mimo że fotowoltaika nie osiągnęła tak wysokiej generacji jak w piątek, to z uwagi na obniżone, weekendowe zapotrzebowanie na energię w Polsce, a także na intensywniejszą pracę elektrowni wiatrowych PSE musiał ratować system między innymi awaryjnym eksportem do krajów sąsiednich, a także redysponowaniem OZE.

REKLAMA

Skala redukcji

Redukcja generacji z odnawialnych źródeł w niedzielę rozpoczęła się już po godz. 7 rano (wyniosła w tej godzinie 649 MW), a największy poziom osiągnęła w godzinie 12-13. Praca elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych została wówczas zredukowana aż o 2596 MW. O tej porze zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie elektroenergetycznym wynosiło zaledwie 14 689 MW i było ono wyraźnie niższe od prognozy PSE na tę godzinę (16 476 MW).

Polecenie redukcji obowiązywało wczoraj jeszcze w godzinach 15-16 (1011 MW). Później wyraźnie zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na energię w kraju – najwyższe było po godzinie 19, kiedy sięgnęło 19 1169 MW.

Był to już drugi przypadek nierynkowego redysponowania jednostek wytwórczych w tym roku. W poprzedni weekend PSE zarządziło ograniczenie pracy elektrowni fotowoltaicznych. Skala redukcji nie była jednak tak wysoka jak w ostatnią niedzielę. W południe w niedzielę 3 marca wyniosła w szczytowym momencie 815 MW.

Wytwórcy, którzy muszą ograniczać produkcję energii z powodu polecenia PSE, mają prawo do rekompensat. Ich wartość powinna zostać wyceniona na podstawie ilości niewyprodukowanej energii i jej ceny w momencie, gdy obowiązywała redukcja. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze ograniczenie pracy instalacji fotowoltaicznych w 2024 już za nami.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.