REKLAMA
 
REKLAMA

Rząd ogłosił nowe dotacje na OZE. Budżet programu to 2 mld zł

Rząd ogłosił nowe dotacje na OZE. Budżet programu to 2 mld zł
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Program, którego wdrożenie ogłosiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, ma umożliwić odejście od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie. Na wsparcie dla przedsiębiorców i samorządów przewidziano łącznie 2 mld zł.

Wczoraj (9 kwietnia) zaprezentowano program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Jego szczegóły przedstawiły minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska.

Według zapowiedzi program zostanie uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 16 kwietnia 2024 r. Jego budżet wynosi 2 mld zł, w tym na bezzwrotne formy dofinansowania (dotacje) przewidziano 1,43 mld zł, a na zwrotne (pożyczki) – 0,57 mld zł.

REKLAMA

OZE dla ciepłownictwa

Potrzeby ciepłownictwa w Polsce pochłaniają dziś około 40 proc. spalanego węgla, głównie miału. Dlatego rząd zamierza wesprzeć inwestycje dotyczące wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii.

W ramach programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” środki trafią do samorządów i przedsiębiorców. Wsparcie finansowe będzie można uzyskać na pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej i magazyny ciepła.

Program finansowany jest z Funduszu Modernizacyjnego.

Mamy kolejne dobre wieści dla tych, którzy razem z nami chcą podjąć wysiłek na drodze do uzyskania neutralności klimatycznej. Ogłaszamy nowy program dla ciepłownictwa z pulą 2 mld zł na inwestycje w ciepło systemowe, oparte na odnawialnych źródłach energii, z Funduszu Modernizacyjnego. To pieniądze, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i spółki komunalne – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Jak wyliczała minister klimatu, w Polsce do systemu ciepłownictwa podłączonych jest 5,8 mln gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycje objęte wsparciem

Jak podano na stronach rządowych, wsparcie finansowe z programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” przeznaczone jest dla przedsiębiorców i obejmie inwestycje dotyczące budowy i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MW mocy cieplnej (MWt), w których do produkcji energii cieplnej wykorzystywane będą pompy ciepła, kolektory słoneczne i geotermia (bez kogeneracji). Ponadto elementem inwestycji mogą być przyłącza do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta (wytwórcy energii) lub magazyny energii (magazyny ciepła, ale też inne technologie).

To pierwszy w pełni zielony program, który pokazuje jasny kierunek transformacji ciepłownictwa – od ciepłownictwa węglowego do ciepłownictwa w pełni zielonego – stwierdziła wiceminister Urszula Zielińska.

Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Wsparcie obejmie koszty kwalifikowane poniesione do 31 grudnia 2030 r., ale po dacie złożenia wniosku o dofinansowanie. Umowy o dofinansowanie podpisywane będą do 31 grudnia 2027 r.

Jak wylicza resort klimatu, w ramach programu powstanie co najmniej 325 instalacji OZE o mocy co najmniej 898 MWt. Planowane zmniejszenie emisji wyniesie przynajmniej 387 062 Mg CO2/rok.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA