REKLAMA
 
REKLAMA

Inwestycja PGE pozwoli efektywniej wykorzystać moc farmy wiatrowej

Inwestycja PGE pozwoli efektywniej wykorzystać moc farmy wiatrowej
fot. PGE

Zakończona rozbudowa rozdzielni 110 kV ma zwiększyć stabilność dostaw energii elektrycznej i zmniejszyć awaryjności sieci. Ponadto, jak podaje PGE Dystrybucja, umożliwi efektywniejsze wykorzystanie mocy farmy wiatrowej. 

PGE Dystrybucja poinformowała o ukończeniu modernizacji głównego punktu zasilania (GPZ) Budzyń w Kraśniku. Inwestycję przeprowadził lubelski oddział spółki. Polegała ona na rozbudowie rozdzielni 110 kV i wiązała się bezpośrednio z wykonaniem umowy przyłączeniowej dla farmy wiatrowej o mocy 24,15 MW.

Instalacja wiatrowa składa się z 7 turbin o jednostkowej mocy 3,45 MW. Ma wytwarzać energię elektryczną na potrzeby mieszkańców Kraśnika i okolic. Modernizacja stacji 110/30/15 kV GPZ Budzyń przyczyni się do pełniejszego wykorzystania mocy instalacji wiatrowej.

REKLAMA

Modernizacja za miliony złotych

Koszt rozbudowy stacji GPZ Budzyń wyniósł prawie 4,5 mln zł. Część środków pokryto z funduszy europejskich.

Rozbudowa stacji GPZ Budzyń umożliwiła zwiększenie potencjału przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej, a także podniosła stabilność dostaw energii elektrycznej w regionie. Zastosowane w ramach modernizacji rozwiązania technologiczne pozwalają na szybszą lokalizację uszkodzonych odcinków linii i usprawniają konieczne naprawy sieci dystrybucyjnej – wyjaśnia Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

REKLAMA

Przedstawiciel spółki dodaje, że efektywne wykorzystanie energii generowanej z OZE nie tylko podnosi bezpieczeństwo energetyczne odbiorców, ale też zwiększa szanse na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i usług.

Zakres rozbudowy GPZ

Jak informuje PGE Dystrybucja, zakres inwestycji objął m.in. rozbudowę istniejącej rozdzielni typu GIS o kolejne pole liniowe 110 kV. W takiej rozdzielnicy elektrycznej za medium izolacyjne zamiast powietrza służy gaz o specjalnie dobranych parametrach. PGE podkreśla, że dzięki zastosowanej pierwotnie technologii i samej konstrukcję rozdzielni przebudowa możliwa była bez dodatkowych wyłączeń sieci. To istotna zaleta przeprowadzonej modernizacji, ponieważ zachowanie ciągłości pracy urządzeń było kluczowe ze względu nie tylko na odbiorców indywidualnych, ale też pobliskiego przedsiębiorstwa zasilanego z tego punktu.

Przebudowa GPZ Budzyń ruszyła w połowie 2022 r. Stanowi ona część złożonej inwestycji PGE Dystrybucji rozpoczętej w 2019 r. w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja ta realizowana była w ramach działania 1.1. Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, oś priorytetowa I „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt całości inwestycji to prawie 28 mln zł, w tym ponad 15,5 mln zł pokryło dofinansowanie z funduszy europejskich.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA