REKLAMA
 
REKLAMA

Łączenie OZE z magazynami energii – Polska z dużymi perspektywami

Łączenie OZE z magazynami energii - Polska z dużymi perspektywami
Lockheed Martin

Globalna firma analityczna Aurora Energy Research uznała Polskę za jeden z czterech najbardziej perspektywicznych rynków europejskich, jeśli chodzi o kolokację nowych instalacji OZE z magazynami energii.

W swoim raporcie dotyczącym rozwoju rynku OZE w Europie Aurora Energy Research (AER) wskazała, że w poszczególnych krajach występują spore rozbieżności regulacyjne i często brakuje konkretnych decyzji politycznych związanych z kolokacją, tj. wdrażaniem instalacji OZE w połączeniu z magazynami energii.

Jako rynki z największym potencjałem dla lokalizacji OZE i magazynów na Starym Kontynencie Autora wskazała: Niemcy, Wielką Brytanię, Irlandię I-SEM oraz Polskę. Irlandia I-SEM (Integrated Single Electricity Market, I-SEM; zintegrowany jednolity rynek energii elektrycznej) oznacza hurtowy rynek energii elektrycznej dla Irlandii i Irlandii Północnej.

REKLAMA

Wśród pozostałych krajów Hiszpania, Holandia i Francja zostały zidentyfikowane jako rynki o szczególnie obiecującym potencjale. Obecnie te kraje mają być w trakcie intensywnej debaty na temat współpracy OZE i akumulatorów.

Ponad 420 GW nowych mocy w OZE

W opublikowanym raporcie Aurora Energy Research przeanalizowała 12 krajów europejskich. Agencja szacuje, że do 2030 r. w Europie przybędzie 421 GW nowych mocy w OZE. Według AER stwarza to istotne zagrożenia, do których należą głównie ograniczenia sieciowe i rosnące koszty niezbilansowania. Dotyczyć to ma w największym stopniu Niemiec, Grecji, Holandii i Irlandii I-SEM. W takiej sytuacji sposobem na złagodzenie wskazanych skutków rozwoju OZE jest rozwój źródeł odnawialnych wraz z systemami magazynowania energii.

Autorzy raportu podają, że w Niemczech do lokowania nowych odnawialnych źródeł energii zachęcać mają możliwości osiągania atrakcyjnych przychodów z aktywów OZE, niskie opłaty sieciowe i ograniczenie ryzyka kanibalizacji poszczególnych inwestycji OZE. Wielką Brytanię z kolei wyróżniają według AER korzystne regulacje, które mają m.in. zapewniać źródłom odnawialnym szybszy dostęp do sieci. Ten sam argument przemawiać ma za atrakcyjnością rynku w Irlandii I-SEM.

W przypadku Polski natomiast Aurora podkreśla korzystną ofertę dotacji na OZE i magazyny energii oraz dostęp do długoterminowych kontraktów na rynku mocy.

REKLAMA

Polityka potencjalnie hamująca inwestycje hybrydowe

W raporcie wskazano, że na kilku europejskich rynkach często brakuje programów wspierających lokowanie nowych OZE wraz z magazynami energii. W Niemczech wymogi nałożone na takie obiekty w ramach programu aukcji dla innowacji według AER mocno zmniejszają rentowność komercyjną magazynów.

Spory wzrost mocy bateryjnych magazynów energii – do co najmniej 2,5 GW w 2030 r. – zakłada hiszpański projekt Narodowego Planu Energetyczno-Klimatycznego. Jednocześnie rząd tego kraju przewidział znaczne dotacje na projekty magazynowe, jednak w ostatnich latach rynek ten w Hiszpanii rozwijał się w bardzo słabym tempie.

Pod względem polityki i regulacji Aurora jako najatrakcyjniejsze wskazała pięć rynków. Są to:

  • Polska ze względu na dostępność długoterminowych przychodów z rynku mocy i cable pooling,
  • Węgry, które wprowadziły obowiązkowy wymóg instalowania magazynów energii przy farmach fotowoltaicznych powyżej określonej wielkości,
  • Irlandia I-SEM i Wielka Brytania ze względu na różnorodność dostępnych strumieni przychodów dla projektów hybrydowych i potencjalne korzyści w zakresie dostępu do sieci,
  • Francja, ponieważ projekty solar+storage mogą tam uczestniczyć we francuskich aukcjach i uzyskać kontrakty różnicowe (CfD).

– Wraz z nieciągłymi odnawialnymi źródłami energii, które odgrywają coraz ważniejszą rolę w europejskim krajobrazie energetycznym, i niedawnym upowszechnieniem się akumulatorów projekty kolokacyjne wkrótce staną się istotną częścią działania deweloperów – skomentowała Rebecca McManus, Senior Research Associate w Aurora Energy Research.

– Zainteresowanie rynku kolokacją źródeł odnawialnych i aktywów bateryjnych wzrosło w całej Europie, z Wielką Brytanią na czele. Jednak ramy polityczne na wielu rynkach pozostają w tyle, często koncentrując się wyłącznie na poszczególnych aspektach kolokowanych modeli biznesowych. Aby zapewnić powodzenie projektów w nadchodzących latach, kluczowe będzie zajęcie się nimi w ich pełnej złożoności – w tym integracją z siecią i dostępem do rynku – dodał Jannik Carl, Research Associate w Aurora Energy Research.

Raport Aurora Energy Research można pobrać tutaj.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Banda rudego nie uchwali żadnej ustawy umożliwiającej inwestycje w oze w tym magazyny, nieudaczniki nie potrafią nawet audytów przeprowadzić, zwijają inwestycje a chodowla świń ma się dobrze, konkret nr 60.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA