Europejskie Centrum Solidarności na geotermii

Instytucja, której celem jest upamiętnianie ruchu solidarnościowego, promuje jeszcze jedną ważną ideę – wykorzystanie zielonej energii. Dzięki geotermii zaoszczędzi co roku setki tysięcy złotych. {więcej}

Inwestycja, której koszt to 300 mln zł, ma zostać ukończona w 2013 roku. Europejskie Centrum Solidarności zasilane energią geotermalną będzie pierwszym tego rodzaju budynkiem użyteczności publicznej w Polsce.

Jak szacują władze Gdańskich Inwestycji Komunalnych Euro 2012 – miejskiej spółki, która nadzoruje projekt, koszty związane z przygotowaniem instalacji geotermalnych mogą przekroczyć kwotę 2 mln zł. Niemniej jednak, dzięki temu ogrzewanie ECS nie będzie praktycznie generować kosztów. Geotermalna inwestycja powinna zwrócić się już po 6-8 latach.

REKLAMA
REKLAMA

Pomysłodawcy wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania gdańskiego Centrum liczą, że dzięki wykorzystaniu darmowej energii z wnętrza ziemi, w kasie ECS zostanie co roku ok. 200-300 tys. zł, które pochłonęłoby ogrzewanie tradycyjnymi metodami. Geotermia sprawi, że koszty, które będzie generować ogrzewanie ogromnego gmachu, nie powinny przekraczać 100 tys. zł rocznie.

Jednak, zanim Europejskie Centrum Solidarności przeniesie się do innowacyjnego budynku, jego konstruktorów czeka żmudna praca. W pierwszej kolejności muszą oni bowiem wywieźć 10,7 tys. m3 skażonej, poprzemysłowej ziemi, która jest pozostałością po funkcjonującej wcześniej w tym miejscu Stoczni Gdańsk. Przeznaczony pod inwestycję teren będzie trzeba też osuszyć, co może zająć nawet pół roku.

Dopiero po wykonaniu tych prac będzie można przystąpić do odwiertów geotermalnych. Szacuje się, że do optymalnego wykorzystania geotermii w ECS, trzeba będzie wykopać aż 75 studni. Głębokie na 120 metrów studnie umożliwią dostęp do źródeł, których temperatura przekracza 20 stopni.


Gramwzielone.pl