PGE Dystrybucja zarobi na białych certyfikatach

PGE Dystrybucja zarobi na białych certyfikatach
Fot. PGE Dystrybucja

Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka PGE Dystrybucja poinformowała o uzyskaniu od Urzędu Regulacji Energetyki świadectw pochodzenia efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

Jak podaje PGE Dystrybucja, w wyniku przeprowadzonego audytu efektywności energetycznej ta spółka uzyskała świadectwa efektywności energetycznej  o wartości blisko 400 toe, tj. ton oleju ekwiwalentnego podawanego jako równoważnik jednej tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 41 868 kJ/kg. 

System świadectw pochodzenia efektywności energetycznej  wprowadziła pierwotnie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej, implementując mechanizm bazujący na kontraktach oznaczanych jako PMEF, których ważność zostaje utrzymana do połowy przyszłego roku.

REKLAMA

Później system białych certyfikatów został zaktualizowany o przepisy ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, która wprowadziła świadectwa bezterminowe (PMEF_F) oraz roczne oznaczane jako PMEF-rrrr.

Do ubiegania się o certyfikaty dopuszczone są planowane i nierozpoczęte modernizacje przyczyniające się do oszczędności energii. Świadectwa efektywności energetycznej wydawane są przez URE i ubiegać się mogą o nie wszystkie podmioty, które realizują określone przedsięwzięcia przyczyniające się do średniorocznych oszczędności energii w ilości nie mniejszej niż 10 toe w ciągu roku.

REKLAMA

Odnotowany przez Towarową Giełdę Energii wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej w ubiegłym miesiącu wyniósł 24 124 toe (w tym 22 313 toe dla instrumentu PMEF), co oznacza wzrost rok do roku o 25,6 proc.

Cena średnioważona praw majątkowych dla efektywności energetycznej w ramach kontraktu PMEF_F wyniosła w ubiegłym miesiącu 1 520,00 PLN/toe i była o 20 PLN/toe niższa od cenny odnotowanej w czerwcu.

Natomiast średnia cena w kontraktach PMEF w lipcu na TGE osiągnęła poziom 539,24 PLN/toe i była niższa o 106,13 PLN/toe od ceny zanotowanej w czerwcu.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.