REKLAMA
 
REKLAMA

Spółka wodorowa wchodzi na giełdę

Spółka wodorowa wchodzi na giełdę
Fot. Pixabay - StockSnap

Spółka hiPower Europe zajmująca się rozwijaniem technologii wodorowych i ogniw paliwowych podpisała umowę inwestycyjną z Arena.pl SA i poprzez odwrotne przejęcie stanie się podmiotem notowanym na warszawskiej giełdzie. 

Jako pierwsza w Europie hiPower Europe rozpocznie wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim. Firma dysponuje także zasilanymi metanolem ogniwami paliwowymi do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz mobilnymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych.

Technologie rozwijane i wdrażane przez hiPower Europe opracował na Tajwanie zespół naukowców, którym kierują dr Jacek Gliniak i dr Justin Chou. Od kilku lat są z powodzeniem stosowane na Tajwanie. Firma ma trzy główne produkty: HRP (Hydrogen Recycle&Purification), mGen, myGO.

REKLAMA

Technologie wodorowe wkraczają do Europy. Bardzo cieszymy się, że nasze innowacyjne na skalę światową rozwiązania, po pierwszych wdrożeniach w Tajwanie, docierają do kolejnych części świata. Liczymy, że przyczynimy się do zielonej rewolucji na tym kontynencie, a dołączenie do grona spółek giełdowych pozwoli nam na zwiększenie wiarygodności i rozpoznawalności naszej marki – komentuje dr Jacek Gliniak, prezes i współzałożyciel hiPower Europe.

Recykling wodoru

Autorskie rozwiązanie HRP (Hydrogen Recycle&Purification) to technologia recyklingu wodoru z gazów przemysłowych, która pozwala na odzyskanie z gazów odlotowych nawet 70 proc. czystego wodoru. Rozwiązanie pozwala zmniejszyć koszty pozyskania wodoru, wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego oraz pozwala zmniejszyć ślad węglowy związany z wodorem. Technologia HRP jest obecnie wdrażana w branży półprzewodników i w branży metalurgicznej w dwóch fabrykach na Tajwanie.

REKLAMA

hiPower rozwija także projekt mGen – innowacyjny system ogniw paliwowych zasilanych metanolem, który przekształca metanol w wodór, aby wytworzyć energię elektryczną i ciepło. mGen ma pozwolić na znaczne ograniczenie emisji CO2 i obniżenie kosztów infrastruktury.

Ogniwa mGen są wykorzystywane także w innym projekcie spółki – myGo. Pod tą nazwą kryją się mobilne i niezależne od sieci stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Z  uwagi na dostęp do zielonej energii w dowolnym miejscu mogą one służyć jako tymczasowe stacje ładowania podczas organizacji wydarzeń masowych. Doskonale sprawdzą się w miejscach, w których infrastruktura sieciowa nie pozwala na szybkie podłączenie urządzeń o tak wysokim poborze energii.

Umowa zawarta pomiędzy hiPower Europe a Arena.pl reguluje nabycie przez Arena.pl 55 proc. udziałów w kapitale hiPower Europe. Pozostałe 45 proc. pozostanie w posiadaniu tajwańskiej spółki hiPower Hydrogen Tech. Jednocześnie Arena.pl dokona zmian statutu w zakresie przedmiotu działalności i nazwy. Prezesem spółki po transakcji ma zostać dr Jacek Gliniak, współtwórca technologii oraz obecny prezes hiPower Europe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA